> > > Testujemy zestaw talerzy Meinl Pure Alloy

Na początku tego roku (2023) testowaliśmy razem z Wojtkiem Deręgowskim sporo nowości od Meinl i wśród testowanych instrumentów znalazł się, między innymi, set talerzy Pure Alloy Custom, który wypadł wyśmienicie (tutaj nasz test kliknij). Talerze otrzymały od nas ocenę bardzo wysoką i zrozumiałą rzeczą jest to, że chcieliśmy sprawdzić następne blachy z tej bardzo ciekawej formuły. Przed Wami obszerny test talerzy Meinl Pure Alloy w rozmiarach 14″ (hi-hat), 16″ (crash) i 20″ (ride).

Zestaw Meinl Pure Alloy

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym nowym studio, a więc w pomieszczeniu przystosowanym akustycznie. Wykorzystaliśmy zestaw perkusyjny DW Collector’s Maple 20″ x 18″, 10″ x 9″, 13″ x 12″, 15″ x 14″ oraz werbel TAMA Star Reverse Solid Cedar 14″ x 6″. Testowany komplet Meinl składa się z następujących blach: hi hat 14″, crash 16″, ride 20″.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:

  • producent: Meinl
  • seria: Pure Alloy
  • elementy zestawu: hi hat 14″, crash 16″, ride 20″
  • wykończenie: tradycyjne
  • charakter: ciepłe i jasne brzmienie, mocny atak, umiarkowany sustain; ride z bardzo dobrze zbalansowanym pingiem (kopułka)
  • masa: Medium

3. Produkt i brzmienie

Talerze prezentują się bardzo dobrze. Osobom, którym zależy na podkreśleniu tradycyjnego wyglądu zestawu perkusyjnego, te instrumenty przypadną do gustu – piękne tradycyjne wykończenie przypomina trochę klasyczne rozwiązania z serii 2002 konkurencyjnej firmy. Osobiście mamy wrażenie, że firma Meinl chce zaproponować użytkownikom coś na kształt serii Raker z lat 90., czyli mamy do czynienia z talerzami ze średniej półki, które świetnie sprawdzą się w środowisku koncertowym, jak i również w warunkach studyjnych.

Talerze te charakteryzują się tradycyjnym, ciepłym brzmieniem z dość duża ilością wysokich częstotliwości, które w żaden sposób nie drażnią ucha podczas grania. Na etapie postprodukcji ten zakres jest idealnie słyszalny, bez konieczności podbijania pasma na poziomie 5-10 kHz. Talerze charakteryzuje mocny atak, który czyni z nich bardzo dobre narzędzie, które sprawdzi się w większości stylów muzycznych, od rocka i popu przez jazz, fusion, R&B, aż po reggae. Crash 16″ spokojnie “daje radę” w akcentowaniu, a nawet crashowaniu podczas gry. Talerz ride ma bardzo szerokie zastosowanie – od punktowego grania, poprzez ping na kopułce, aż do crashowania całej blachy. Dodając do tego cenę za taki zestaw mamy do czynienia z setem godnym uwagi i najwyższej oceny z naszej strony.

Przejdźmy teraz do opisu każdego z instrumentów wchodzących w skład zestawu.

Pure Alloy Crash 16″

Mały, ale wariat – tak można określić ten instrument. Dla nas rozmiar 16″ to raczej zabawka dla małych chłopców, ale tutaj zaskoczyła nas moc tego talerza i jego możliwości zastosowania. Po pierwsze: talerz idealnie został dobrany do całego setu. Często bywa tak, że właśnie crashe w rozmiarach 16″ odstają głośnością od pozostałych blach w secie i bardzo często są wymieniane na talerze o większych rozmiarach i lądują w zestawie po lewej stronie, do ewentualnych przebitek z lewej ręki. W przypadku tego crasha jesteśmy pewni, ze pozostanie on na swoim miejscu i ewentualnie zostanie wzmocniony przez swojego brata w rozmiarze 18″ po prawej stronie zestawu. Po drugie: talerz ma szerokie zastosowanie, od tradycyjnego akcentowania podczas gry, aż do mocnego crashowania w stylu nu metal. Dodając do tego jego jasność i ciepło brzmienia mamy do czynienia z idealną blachą do gry w wielu stylach muzycznych.

Pure Alloy Hi hat 14″

Bardzo klasyczny hi-hat, z tym ciepełkiem i oczekiwaną górką podczas gry. Idealny do gry funkowej – tam, gdzie wiodącym instrumentem w trakcie grania rytmu jest właśnie hihat. Dobrze sobie radzi również jako instrument otwarty. Może niekoniecznie jest do zastosowania w gatunkach ekstremalnych, ale spokojnie poradzi sobie w rocku, czy popie. Ponownie urzekła nas jakość wykonania tych talerzy i ich tradycyjne wykończenie!

Pure Alloy Ride 20″

Nie na darmo producent użył określenia masy instrumentu jako medium. Mamy tutaj do czynienia z bardzo wszechstronnym talerzem, na którym możemy swingować, grać ping, czy akcentować, a nawet crashować. Naszym zdaniem zupełnie niepotrzebne zbieranie dźwięku przez dodatkowy mikrofon, ponieważ mikrofony overheadów świetnie zbierają ten ride. Talerz świetnie przebija się w miksie i jest bardzo wyraźny. Według naszej opinii jest to najlepsza blacha w tym zestawie.

Oto punktacja:

 

Wygląd: 10

 

Brzmienie: 10

 

Innowacyjność:10

 

Cena: 10

 

Jakość wykonania: 10

RAZEM: 50

 

Minusy – brak

 

Pomiędzy – brak

 

Plusy – świetne wykonanie, piękny wygląd, tradycyjne brzmienie

Ocena całościowa: 5

Już teraz zapraszamy do obejrzenia wideo testu, w którym usłyszycie i zobaczycie komplet talerzy Meinl Pure Alloy 14″, 16″, 20″.