> > > Vintage Test BeatIt: Werbel Rogers Dyna-Sonic 14″ x 5″

Jak już wiecie, w ubiegłym roku zamknęliśmy się w  Perlazza Studio, gdzie pod okiem muzyka, producenta i realizatora Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa wskazuje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.

Testujemy Werbel Rogers Dyna-Sonic 14″ x 5″

fot: mw-vintage

1. Produkt

Rogers to marka istniejąca na rynku perkusyjnym od 1849 r., a okres jej świetności przypadł na lata 60. XX wieku. To wtedy świat zachwycił się brzmieniem werbla Dyna-Sonic (szczególnie chrome-over-brass), który do dziś jest poszukiwany na rynku wtórnym. Innym przebojem firmy był system montowania tomów Swiv-o-Matic, z którego korzystali tacy wielcy perkusiści jak Ringo Starr (The Beatles), Mitch Mitchell (Jimi Hendrix Experience) oraz John Bonham (Led Zeppelin).

Korpus testowanego przez nas werbla Rogers Dyna-Sonic wykonano z mosiądzu pokrytego chromem. Instrument został wyprodukowany w USA około 1979 roku. Werbel ten oraz Ludwig Supraphonic tworzył klasykę brzmienia lat 60 i 70.

2. Podstawowa specyfikacja zestawu:

  • producent: Rogers
  • model: Dyna-Sonic
  • rozmiar: 14″ x 5”
  • korpus: mosiądz pokryty chromem
  • grubość korpusu: 1,2 mm
  • obręcze: klasyczne, strojenie na 10 śrub
  • maszynka: Rogers Dynasonic
  • okucia: podwójne
  • sprężyny: stalowe 20 zwojów
  • kolor: Chrome Over Brass (COB)
  • rok produkcji: około 1979

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu werbla Rogers Dyna-Sonic wykorzystaliśmy zestaw Rogers Big R z lat 70. talerze Impression Cymbals oraz naciągi: Evans G2 Clear / WS Classic Clear na tomach, Remo UT Powerstroke 3 Clear / Remo Powerstroke 3 Ebony z logo Rogersa na centrali.

Max najpierw zagrał na werblu kilka pojedynczych uderzeń na różnych poziomach dynamiki, następnie wykonał kilka rudymentów, aby zakończyć groovem z użyciem wszystkich elementów zestawu.

Brzmienie tego werbla można śmiało określić jako ciepłe, kartonowe, wręcz suche, bez puszkowatego przydźwięku, jaki występuje w wypadku większości werbli wykonanych z metalu. Nie dusi się przy “atomowych” uderzeniach zza ucha. Posiada spory zakres dźwięków w jakim dobrze brzmi, no i jak to bębny z tamtych lat, świetnie sprawdza nastrojony się na “szmatę”. Sprężyny brzmią kulturalnie, nie wybijają się na pierwszy plan. Rimshot również nie jest zbyt ordynarny, mimo swojej niedużej głębokości nie ma tutaj przydźwięków, które często sprawiają, że po każdym rimshocie pozostaje nam przeraźliwy pisk w uchu. Rimclick jest bardzo przyjemny, dosyć wysoki, z dużą domieszką brzmienia pałki.

Werbel świetnie współgra z zestawem Rogers Big R w konfiguracji: 22″, 12″, 13″, 16″.

Rogers Dyna-Sonic to idealny werbel dla każdego fana brzmień z lat 60 i 70!

 

Werbel można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: http://mw-vintage.pl/rogers-werbel-dynasonic-14-x-5-nr-d-603312-vintage/

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel Rogers Dyna-Sonic 14″ x 5″ przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!