> > > Vintage Test BeatIt: werbel EMI Rosetti Hamma Steel

W ubiegłym roku zrobiliśmy sobie wycieczkę do siedziby firmy MW-Vintage, która jest znana polskim fanom perkusji nie tylko z materiałów zamieszczanych przez beatit.tv, ale także może się pochwalić coraz bogatszą ofertą bębnów nieco starszej daty. W piękny i słoneczny dzień prowadzący firmę Mateusz Wysocki udostępnił nam swój show room, w którym rozstawiliśmy kilka zestawów vintage’owych do tzw. “ostukania”. Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który, jako maniak wintydżu, były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.

Testujemy werbel EMI Rosetti Hamma Steel 14″ x 5,5″

1. Produkt

Przedmiotem naszego testu jest półprofesjonalny werbel wyprodukowany w fabryce Premiera dla marki EMI Rosetti – Hamma. Hamma sprzedawała bębny i werble, które właściwie były Premierami pod inną nazwą. Przybliżony rok produkcji: 1980. Instrument wykonano w Anglii.

2. Podstawowa specyfikacja werbla:

  • producent: EMI Rosetti – Hamma
  • rozmiar: 14″ x 5,5”
  • korpus: stal
  • grubość korpusu: 1,2 mm
  • obręcze: klasyczne, strojenie na 8 śrub
  • okucia: Hamma, pojedyncze
  • sprężyny: stalowe, 20 zwojów
  • maszynka: wajcha
  • naciągi: Remo Ambassador Coated / Ambassador Snare
  • kolor: Chrome Over Steel (COS)

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu werbla EMI Rosetti – Hamma 14″ x 5,5″ wykorzystaliśmy także vintage’owy zestaw marki Premier z lat 50, oraz talerze Impression Cymbals: hi hat Leon Collection 15″, Smooth Crash 19″ oraz Smooth Ride 20″.

Max zaprezentował najpierw pojedyncze uderzenia w membranę i fragmenty rudymentów na różnych poziomach dynamiki ze zdjętymi sprężynami, a następnie powtórzył to samo przy założonych sprężynach oraz zagrał z wykorzystaniem całego zestawu.

Testowany przez nas werbel to bardzo ciekawy instrument, który sprawdzi się świetnie w wielu warunkach muzycznych. Posiada bardzo ciepłą charakterystykę, nawet zaskakująco ciepłą jak na korpus stalowy. Jednocześnie daje o sobie znać charakterystyczny dla tego materiału przydźwięk w “ogonie”, jednak nie jest on w żadnym razie denerwujący. Można go zresztą łatwo wytłumić. Sprężyny ładnie reagują w każdej dynamice.

4. Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja:

Jest to niesamowicie otwarty i rezonujący werbel o strzelistym, pełnym ataku. Mimo długiego wybrzmienia nie brzmi przytłaczająco, nie zabija głośnością, ani nie jest szkliście jasny. Idealny to oldskulowego grania – rocka lub alternatywy“.

Werbel można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: https://mw-vintage.pl/emi-rosetti-hamma-werbel-steel-14-x-55-vintage/

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel EMI Rosetti – Hamma 14″ x 5,5″ w wykończeniu Chrome Over Steel przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja z siedziby MW-Vintage!