> > > Werbel TAMA S.L.P. Expressive Hammered Steel 14″x6″ | Test Beatit

Rok 2024 to dla marki Tama i wielu jej miłośników, jubileusz 50-lecia istnienia tej “najsilniejszej nazwy w branży perkusyjnej” (cytując ich hasło reklamowe, a więc “The strongest name in drums“).  Aby uczcić tę rocznicę, TAMA wprowadziła na rynek serię specjalnych, limitowanych produktów. Pełna oferta instrumentów i akcesoriów perkusyjnych pod hasłem 50-lecia, została opublikowana na oficjalnej stronie marki TAMA (patrz: TUTAJ). Ponadto TAMA wypuściła także kilka regularnych i nielimitowanych nowości. Podczas testowania zestawu Tama Superstar (patrz: TUTAJ) było oczywiste, że do grania weźmiemy jakiś werbel z oferowanych nowości na 2024 rok. Padło na stalową bestię o nazwie Expressive Hammered Steel,  co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczy “Ekspresyjnie kuta stal”. Sama nazwa zobowiązuje i nie mogliśmy się doczekać, jak ten werbel zabrzmi pod rękami Adama Marszałkowskiego w naszym studio nagraniowym.

Testujemy werbel TAMA S.L.P. Expressive Hammered Steel 14″x6″

1. Przebieg testu

Przetestowaliśmy ten instrument w naszym własnym studiu. Werbel został nagrany za pomocą mikrofonów DPA oraz Hum. Zastosowano preampy Neve oraz Rme.  Do rejestracji i przeprowadzenia testu użyliśmy zestaw Tama Superstar, składający się z: dwóch rack tomów, jednego floor toma i centralki, na które firmowo założono naciągi Remo. W trakcie testu wykorzystaliśmy także zestaw talerzy Meinl Pure Alloy Extra Hammered, składający się z: hi hatu 15″, crasha 18″, crasha 20″ oraz ride’a 22″

2. Podstawowa specyfikacja testowanego instrumentu:

  • Materiał: Stal
  • Korpus: 1.2 mm Młotkowany
  • Rozmiar: 14″x6″
  • Hardware: Niklowany na czarno
  • Obręcze: Steel Mighty Hoop 2,3 mm
  • Lugi: MCHL5SBN
  • Maszynka werblowa / Napinacz: MLS30ABN/MLS30BBN
  • Sprężyna werblowa: 20 zwojów, Starclassic, Stal węglowa (MS20SN14S)
  • Naciągi: EVANS® G1 Coated / Snare Side 300

3. Produkt i brzmienie

Nie musimy opisywać, jak świetnie się ten werbel prezentuje (zobaczycie to na naszym filmie testowym poniżej i zdjęciach). Piękny stalowy kolor z mocno widocznym młotkowaniem na korpusie. Szyku dodają niklowane na czarno obręcze oraz cały hardware. Maszynka chodzi bez zarzutu, a Adam nawet stwierdził. że ten mechanizm jest co najmniej tak dobry, jak w topowych werblach serii STARCLASSIC. Firma również nie zaoszczędziła na naciągach, oferując w tym instrumencie znane wszystkim, popularne Evansy G1 (naciąg uderzany) i z serii 300 (naciąg rezo). Jeśli chodzi o najważniejszą rzecz, czyli brzmienie, to jesteśmy pod dużym wrażeniem możliwości tego werbla. We wszystkich 3 strojach zachowuje się bardzo dobrze, ma charakter i świetny atak. Jest, jak na stalowe werble donośny i dość suchy, co zupełnie nie przeszkadza, aby z powodzeniem umieścić jego brzmienie w ogólnym miksie zestawu. Nie jest to na pewno werbel o charakterystyce supry, ale. jak już napisaliśmy, na pewno ma swój charakter. Z powodzeniem może być używany w wielu gatunkach muzycznych, od popu przez funk do ekstremalnego metalu. Dodajmy, że również ten instrument jest bardzo czuły na operowanie przez instrumentalistę dynamiką. Świetnie słychać różnice w uderzaniach i ich miejscach wykonywania na werblu. Podsumowując, jest to bardzo dobry instrument, świetnie wykonany i w swoich cechach uniwersalny, a za razem charakterny. Z czystym sercem dajemy temu werblowi ocenę Top5. W dużej mierze na takiej nocie zaważyła również cena, która waha się poniżej 2000 zł. Jak za taki instrument to naprawdę niska półka cenowa.

Oto kilka słów od Adama Marszałkowskiego na temat tego werbla:

“Werbel sprawdza się. Spróbowaliśmy go w różnych konfiguracjach brzmieniowych, czyli na tzw. szmatę, w średnim zakresie stroju i wysokim. W każdym zakresie jest bardzo czuły dynamicznie, z potężnym rimshotem!  Mimo że to jest metalowy werbel, to jednak ten sustaIn jest bardzo przyjazny dla ucha, przez to takie młotkowanie. Bardzo szybka maszynka, bardzo dobra maszynka. Mam wrażenie, że lepsza niż w starclassicach nawet, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. 

To jest umiarkowana cena,  nie chcę strzelać, ale pewnie około 1500 złotych ten werbel kosztuje, nie więcej. No ale myślę, że jest wart swojej ceny i naprawdę robi robotę. Sprawdźcie to!”

Oto punktacja:

Wygląd: 10

 

Brzmienie: 10

 

Innowacyjność:10

 

Cena: 10

 

Jakość wykonania: 10

 

RAZEM: 50

 

Minusy – brak

 

Pomiędzy – brak

 

Plusy – Wygląd, brzmienie i cena. Nic dodać i nic ująć – TOP!

Ocena całościowa: 5 TOP

Zapraszamy do obejrzenia testu wideo, w którym usłyszycie i zobaczycie Adama Marszałkowskiego grającego na werblu S.L.P. Expressive Hammered Steel 14″x6″.