> > > Vintage Test BeatIt: werbel Pearl DLX Birch

Latem ubiegłego roku zrobiliśmy sobie wycieczkę do siedziby firmy MW-Vintage, która jest znana polskim fanom perkusji nie tylko z materiałów zamieszczanych przez beatit.tv, ale także może się pochwalić coraz bogatszą ofertą bębnów nieco starszej daty. W piękny i słoneczny dzień prowadzący firmę Mateusz Wysocki udostępnił nam swój show room, w którym rozstawiliśmy kilka zestawów vintage’owych do tzw. “ostukania”. Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który, jako maniak wintydżu, były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.

Testujemy werbel Pearl DLX Birch

1. Produkt

Przedmiotem naszego testu jest japoński, pancerny werbel Pearla z czasów kiedy nie oszczędzano na materiałach. Przybliżony rok produkcji: 1988. Made In Japan! Seria była wykonywana z brzozy i mahoniu. Bębny DX były dostępne w okleinie, a bębny DLX w wykończeniu lakierowanym.

2. Podstawowa specyfikacja werbla:

  • producent: Pearl
  • model: DLX
  • rozmiar: 14″ x 6,5”
  • korpus: brzoza skandynawska – 8 warstw
  • obręcze: Die Cast, strojenie na 10 śrub
  • okucia: Coffin Style
  • sprężyny: stalowe, 20 zwojów
  • naciągi: Remo Ambassador Coated / Ambassador Snare
  • kolor: lakier Walnut

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu werbla Pearl DLX 14″ x 6,5″ wykorzystaliśmy także zestaw Yamaha Maple Custom Absolute w konfiguracji 12″, 14″, 16″, 22″, oraz talerze Impression Cymbals: hi hat 14″, crash Hollister 16″ oraz ride Leon Collection 20″.

Max zaprezentował najpierw pojedyncze uderzenia w membranę oraz obręcz i fragmenty rudymentów na różnych poziomach dynamiki ze zdjętymi sprężynami, a następnie powtórzył to samo przy założonych sprężynach oraz zagrał z wykorzystaniem całego zestawu.

Testowany przez nas werbel Pearl DLX 14″ x 6,5″ to bardzo ciekawy instrument, który sprawdzi się genialnie w wielu warunkach muzycznych. Nadaje się zarówno do cięższej muzyki jak i do lżejszych klimatów.  Posiada sporo ataku oraz ładny i głośny cross stick. Sprężyny odzywają się świetnie w każdej dynamicie, nawet w mega – turbo – piano. Charakterystyka brzmienia jest ciepła, ciemna oraz masywna.

Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja: “Pearl DLX to świetny werbel. Bardzo sprawnie reaguje w każdym zakresie dynamiki. Brzmienie jest zaskakująco zwarte i skupione, z niedużą ilością harmonicznych. Myślę, że jego muzyczne aplikacje są w zasadzie nieograniczone, bo z tym poziomem czułości na artykulację może nadawać się jako werbel orkiestrowy, ale ma też atak który może sprawdzić się w muzyce rockowej.”

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel Pearl DLX 14″ x 6,5″ w wykończeniu Walnut przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja z siedziby MW-Vintage!