> > > Vintage Test BeatIt: Werbel Premier 1006 14″ x 6,5″

Jak już wspominaliśmy, jakiś czas temu zamknęliśmy się w poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, nagradzanego producenta i realizatora, a także (a dla nas przede wszystkim) maniaka bębnów, Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa wskazuje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.

Max Psuja, jako absolutny maniak wintydżu, były pracownik “Avanta” i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta „ostukującego” sprzęt. Uczynił to zresztą z wielką ochotą.

Testujemy werbel Premier 1006 14″ x 6,5″

1. Rys historyczny i produktu

Premier Percussion Limited to brytyjski producent instrumentów perkusyjnych. Firma powstała w 1922 roku w Londynie pod nazwą Premier Drum Company z inicjatywy perkusisty Alberta Della Porta oraz konstruktora George’a Smitha. Lata 80. ubiegłego wieku to wspaniały czas dla tej marki na rynkach całego świata. W tym okresie Premier produkował takie zestawy jak Elite, Resonator, Soundwave i Club, a także hardware o nazwie Trilok z innowacyjnym jak na tamte lata pedałem stopy 252. Lata 80. były również początkiem produkcji budżetowych zestawów APK i XPK.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego produktu:

  • Producent: Premier
  • Model: 1006
  • Rozmiar: 14″x6,5″
  • Korpus: stalowy
  • Obręcze: klasyczne, gięte – strojone na 8 śrub
  • Lugi: klasyczne, podwójne
  • Maszynka: klasyczna wajcha
  • Sprężyny: klasyczne 20 zwojów

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu werbla Premier 1006 14″ x 6,5″ wykorzystaliśmy zestaw perkusyjny Premier Soundwave, talerze Impression Cymbals z seri Dark oraz naciągi Aquarian.

Max najpierw zagrał na werblu kilka pojedynczych uderzeń na różnych poziomach dynamiki, następnie wykonał kilka rudymentów, aby zakończyć groovem z użyciem wszystkich elementów zestawu.

Werbel Premier 1006 to kolejna świetna propozycja dla maniaków vintage’owego brzmienia. Brzmienie instrumentu można opisać jako suche, z małą ilością puszkowatego przydźwięku. Sprężyny odzywają się całkiem dobrze, jednak nie przebijają się na pierwszy plan. Mamy wrażenie, że werbel nie do końca jest stworzony do gry uderzeniami w dynamikach powyżej forte. Rimshot jest wyraźny i czytelny, ale brakuje mu dźwięczności choć po zagraniu go nie zostaje nam w uchu pisk. Obręcz (rimclick) jak na nasz gust brzmi trochę plastikowo. Werbel w izolacji jest zbliżony brzmieniowo do instrumentu wykonanego z drewna, a nie ze stali.

Od dnia, w którym nakręciliśmy ten test werbel został sprzedany. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego firmy MW-Vinage pod tym adresem: http://mw-vintage.pl/

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel Premier 1006 w rozmiarze 14″ x 6,5″ przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!