> > > Vintage Test BeatIt: werbel Tama Granstar PL106

W ubiegłym roku zrobiliśmy sobie wycieczkę do siedziby firmy MW-Vintage, która jest znana polskim fanom perkusji nie tylko z materiałów zamieszczanych przez beatit.tv, ale także może się pochwalić coraz bogatszą ofertą bębnów, werbli, blach oraz hardware’u nieco starszej daty. W piękny i słoneczny dzień prowadzący firmę Mateusz Wysocki udostępnił nam swój show room, w którym rozstawiliśmy kilka zestawów vintage’owych do tzw. “ostukania”. Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który, jako maniak wintydżu, były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.

Testujemy werbel Tama Granstar PL106 14 x 6,5″

1. Produkt

Przedmiotem naszego testu jest werbel stalowy z lat 80 zbudowany na bazie Imperialstar Mastercraft (zmieniono jedynie lugi) o stalowym, toczonym i bezszwowym korpusie, a także z odlewanymi obręczami. Według informacji, jakie mamy od Mateusza Wysockiego przybliżona data produkcji to 1987 r. Instrument wykonano w Japonii.

2. Podstawowa specyfikacja werbla:

 • producent: Tama
 • model: Granstar Powerline 106
 • rozmiar: 14″ x 6,5”
 • korpus: stal bezszwowa
 • grubość korpusu: 2 mm
 • obręcze: Tama Die Cast, strojenie na 10 śrub
 • okucia: podwójne, typu Tube
 • sprężyny: German Brass – 20 zwojów, nowe
 • maszynka: Tama, odlewana
 • naciągi: Remo Ambassador X / Ambassador Snare
 • kolor: Chrome Over Steel (COS)

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu werbla Tama Granstar PL106 14″ x 6,5″ wykorzystaliśmy także zestaw Sonor Designer z lat 90, oraz talerze Impression Cymbals: prototypowy dziurawy hi hat 14″, Smooth Crash 19″ oraz Leon Collection Ride 20″.

Max zaprezentował najpierw pojedyncze uderzenia w membranę i fragmenty rudymentów na różnych poziomach dynamiki ze zdjętymi sprężynami, a następnie powtórzył to samo przy założonych sprężynach oraz zagrał z wykorzystaniem całego zestawu.

Testowany przez nas werbel to nie lada gratka, ponieważ był to instrument z wysokiej półki w ofercie Tamy w latach 80. Grało na nim wielu endorserów marki w tamtym okresie. Posiada on jasną charakterystykę, mocny atak i bardzo dużo charakterystycznej dla tego producenta wybuchowości, jednak bez rozmycia przesadną ilością harmonicznych. W swoim czasie sprawdzał się świetnie w wielu warunkach muzycznych i tak samo będzie teraz.

4. Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja:

Jest to werbel o jasnym brzmieniu i wyraźnym ataku. Obręcze Die Cast powodują, że ma mocny „strzał”, ale jednoczenie skupione brzmienie bez dużej ilości overtone’ów. Moim zdaniem instrument może spisać się doskonale w wielu różnych gatunkach muzycznych.”

Od dnia, w którym dokonaliśmy nagrania werbel znalazł nabywcę, a więc nie znajduje się już w ofercie firmy MW-Vinage.

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel Tama Granstar PL106 14″ x 6,5″ w wykończeniu Chrome Over Steel przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja z siedziby MW-Vintage!