> > > Zestawienie Beatit: 10 znanych bębniarzy z polskimi korzeniami

Dzisiejsze zestawienie poświęcone będzie znanym perkusistom, którzy mają polskie korzenie. Możecie zdziwić się, ilu bębniarzy ma dalsze lub bliższe związki z naszym krajem. Pojawią się tutaj nazwiska wielkie i oczywiste, jak chociażby Gene Krupa. Spodziewajcie się też kilku dość zaskakujących propozycji. Nie przedłużamy, oto oni:

 

  1. Gene Krupa

Gene krupa ranking

Jeden z najważniejszych perkusistów w historii. Jest synem polskiego imigranta Bartłomieja Krupy i urodzonej w Stanach Zjednoczonych Anny z d. Oslowski. Gene miał potężny wpływ na współczesny zestaw perkusyjny. Od jego budowy do samej gry na nim. Wraz z Armandem Zildjianem usystematyzowali m.in. nazewnictwo i użycie wielu rodzajów talerzy, których używa się współcześnie. Absolutna legenda!

2. Paul Wandtke

paul wandtke tama

Do niedawna był perkusistą znanego metalowego zespołu Trivium. Po odejściu z formacji obecnie jest obecnie muzykiem sesyjnym, założył także grupę Bedlem. Oprócz bębnienia Paul jest także gitarzystą i wokalistą w coverowym zespole Smells Like Nirvana. Rodzice muzyka są Polakami, pochodzą z Gdańska i wyjechali z ojczyzny w czasach komunizmu. Artysta wytatuował sobie na torsie herb miasta, z którego pochodzą jego najbliżsi.

3. Aaron Solowoniuk

Aaron Solowoniuk Billy Talent

Perkusista znanego i lubianego zespołu rockowego Billy Talent. Urodził się w Kanadzie, ale jego dziadkowie byli Polakami. Wraz z kolegą Benjaminem Kowalczykiem (który również ma polskie pochodzenie) uznali, że założą kapelę. Dzięki nim możemy słuchać tak przyjemnych utworów jak “Red Flag”, “Fallen Leaves” czy “Viking Death March”.

4. Bobby Jarzombek

Perkusista współpracujący z takimi wykonawcami jak Juggernaut, Riot, Halford, Iced Earth czy Sebastian Bach urodził się w rodzinie polonijnej w San Antonio w Teksasie. Jego brat, Ron, jest gitarzystą i udziela się w jazz-metalowym zespole WatchTower.

5. Paul Mazurkiewicz

Paul Mazurkiewicz czarcie kopyto

Legendarny perkusista death metalowej maszyny ukrywającej się pod nazwą Cannibal Corpse miał polskich dziadków i rodziców. Możemy tylko domniemywać, że to właśnie polskie korzenie spowodowały używanie rodzimych wyścigowych pedałów perkusyjnych- Czarciego Kopyta!

6. Gary Novak

Gary Novak gretsch

Perkusista sesyjny i koncertowy, który współpracował z niezliczoną ilością gwiazd showbiznesu. Nie chcemy jednak zostawiać czytelnika bez potwierdzenia, a więc byli to: George Benson, Maynard Ferguson, Chick Corea Elektric Band, Brandon Fields, Michael McDonald, Natalie Cole Allan Holdsworth, Robben Ford, Michael Landau, Eros Ramazzotti, Tiziano Ferro, Alanis Morissette czy Travis Carlton. Jego rodzice pochodzą z Katowic i Poznania, większość członków rodziny mówi po polsku, a on sam uważa, że Polacy to świetni ludzie i utalentowani muzycy!

7. Mark Brzezicki

mark brzezicki big country

Mark jest synem Brytyjki i polskiego weterana wojennego. On również współpracował z wieloma znanymi nazwiskami rockowego, i nie tylko rockowego świata. Jego pierwszym większym zespołem był Big Country, z którym, pomimo przerw, koncertuje do dzisiaj. Występował i nagrywał również z The Cult, Ultravox, From The Jam and Procol Harum. Pete’m Townshendem czy Rogerem Daltreyem.

8. Jack White

jack white drummer

Jack jest bardzo zdolnym multiinstrumentalistą, dlatego w zespole The Dead Weather objął funkcję perkusisty. Często podkreśla swoje polskie korzenie- matka i babka były Polkami. Oprócz wieloletnich sukcesów, które święcił z zespołem The White Stripes (założonym wspólnie z żoną, Meg, która grała na bębnach) ma także na liście udaną karierę solową i współpracę z takimi gwiazdami jak David Bowie, Alicia Keys czy Bob Dylan.

9. Clem Burke

Właściwie nazywa się Clement Bozewski, i jest perkusistą legendarnej formacji Blondie. W momencie kryzysowy dla zespołu był również jedną z osób, które ratowały jego jestestwo. Grał również z Patti Smith, Petem Townshendem, Iggym Popem, Eurythmics czy Joan Jett. Jest włosko-polskiego pochodzenia.

10. Jerry Augustyniak

jerry augustyniak vic firth

10. Jerry Augustyniak

Perkusista pochodzenia amerykańsko-polskiego. Od ponad 30 lat występuje w amerykańskiej formacji wykonującej rock alternatywny o nazwie 10,000 Maniacs, jest także edukatorem. Poza tym współpracował także z takimi zespołami jak The Elements, Only Humen czy  Rosaleen Marion Band.

Jeśli znacie innego bębniarza lub bębniarkę, którzy mają polskie korzenie lub są mniej czy bardziej związani z Polską- zostawcie informację w komentarzu. Chętnie dowiemy się o nich czegoś więcej!

Źródła:

http://www.laboratoriummuzycznychfuzji.com/

http://magazynperkusista.pl/

http://www.gdansk.pl/

http://www.blondie.net/

https://pl.wikipedia.org/

Share