> > > Zmarł Damian Niewiński

5 listopada polskim środowiskiem muzycznym i perkusyjnym wstrząsnęła informacja o śmierci Damiana Niewińskiego, którą przekazała do publicznej wiadomości Ewa Kałużna z Radia Łódź.

Autor zdjęcia: Paweł Topolski

Damian Niewiński pochodził z Tarnowa. Był absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Łukasza Żyty. Lista artystów, z którymi współpracował na estradzie lub w studio obejmuje takich wykonawców, jak m.in. Janusz Muniak, Marek Bałata, Daria Zawiałow, Piotr Bukartyk, Adam Kowalewski, Piotr Żaczek, Wojciech Klich, IVO, nowojorski zespół Nat Osborn Band, zespół Flue, grupa Trzy, a także instytucje kulturalne, jak np. Teatr Witkacego w Zakopanem i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Odejście Damiana wywołało lawinę wpisów przyjaciół i współpracowników w mediach społecznościowych. Daria Zawiałow tak złożyła hołd koledze:

Dziś odszedł wspaniały człowiek. Damian, zagraliśmy razem wiele koncertów, tak naprawdę byłeś członkiem naszego zespołu. Jesteśmy załamani. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi Damiana. Dziękujemy za Twoją piękną duszę i za Twój talent. Do zobaczenia.”

JAZZKULTURA na swoim oficjalnym profilu FB pisze:

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, są tylko niepowtarzalni. Zbyt wielu takich ostatnio żegnamy… Damian Niewiński, wspaniały muzyk, człowiek o niespotykanej pogodzie ducha, dla wielu z nas przede wszystkim Przyjaciel, Kolega. Nie mamy słów, by wyrazić żal z powodu tej straty. Graj najpiękniej, Damianku, gdziekolwiek jesteś! 💔

Wpisów kolegów po fachu wprost nie sposób zliczyć. Wystarczy zajrzeć na profil FB Damiana, ale także na profile choćby Michała Bryndala, Tomasza Mądzielewskiego czy Bartosza Nazaruka…

Damian Niewiński miał 35 lat. Przyczyną śmierci najprawdopodobniej były powikłania związane z zakażeniem koronawirusem.