> > > Zmarł Jan Pilch

2 kwietnia 2022 r. zmarł w Krakowie prof. dr hab. Jan Pilchmistrz instrumentów perkusyjnych, wykładowca i pedagog.

Zdjęcie: janpilch.com

Jan Pilch urodził się 11 stycznia 1956 r.

W 1981 r. ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie perkusji J. Stojko. Następnie studiował u Luigiego Torrebruno i Franco Campioniego we Włoszech.

Jako solista i kameralista uczestniczył wielokrotnie w najważniejszych polskich festiwalach muzyki współczesnej (Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Sacrum Profanum w Krakowie, a także w międzynarodowych imprezach w Niemczech, Rosji, Japonii, Kosowie i na Słowacji.

Jan Pilch był założycielem i członkiem Krakowskiej Grupy Perkusyjnej, Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum”, a także zespołu Mr. Bober’s Friends. Był również członkiem grupy jazzowej Laboratorium, tria Crossover, zespołu Marka Grechuty (płyty “Wiosna – ach to ty” i “Krajobraz pełen nadziei“). Współpracował z zespołem MW2, orkiestrą symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orchestra Giovanile w Lanciano (Włochy), Opera Factory w Zurichu, Orkiestrą Kameralną w Bazylei, a także brał udział w produkcji musicalu „Cats” w Zurichu. Wziął udział w nagraniu płyt z muzyką współczesną, symfoniczną, jazzową i rozrywkową (oprócz wspomnianego Marka Grechuty, w tej ostatniej kategorii byli to tacy artyści jak Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Antonina Krzysztoń, czy zespół Pod Budą). W 1993 roku powołał do życia własny zespół o nazwie Inside Drumming, który z początku wykonywał na żywo muzykę do niemych filmów, a z czasem stworzył własny multimedialny spektakl zatytułowany „Wewnętrzne bębienie”.

Jan Pilch dokonał prawykonań utworów takich kompozytorów jak: B. Schaeffer, H. Kulenty, R. Szeremeta, Z. Abril, A. Zubel, M. Długosz, A. Zawadzka-Gołosz. W 1980 r. otrzymał „Medal Polihymnii” podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej za interpretację kompozycji „Warianty” na fortepian i perkusję autorstwa Krystyny Moszumańskiej-Nazar.

Jan Pilch w Klubie Pod Jaszczurami

W latach 1994 – 1996 był solistą w Orquesta Filarmonica de Gran Canaria.

Od 1982 r. aż do śmierci był wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, Kierował Katedrą Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji, a w latach 2016 – 2020 także prorektorem na tej uczelni. W 2002 roku uzyskał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych. Był promotorem i recenzentem licznych rozpraw doktorskich w dyscyplinie – instrumentalistyka, a także recenzentem w przewodach habilitacyjnych. Jego studenci są laureatami konkursów międzynarodowych (Amadrums Trio, Dawid Fortuna, Wojciech Fedkowicz, Jakub Frączek).

Był twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”. Przewodniczył wielokrotnie obradom jury podczas międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej i perkusyjnej. Prowadził zajęcia na międzynarodowych kursach muzyki współczesnej m. in. w Stuttgarcie, Kazimierzu nad Wisłą, Radziejowicach czy Krakowie.

Realizował program międzynarodowych intensywnych kursów perkusyjnych pt. ”Antropomotoryka i ruch sceniczny w grze na instrumentach perkusyjnych” z udziałem wykładowców z Włoch, Niemiec i Hiszpanii, a także ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego i Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego: Z wielkim żalem informujemy, że w sobotę 2 kwietnia 2022 roku, w godzinach wieczornych odszedł Profesor Jan Pilch, absolwent naszej Uczelni, przez 40 lat jej wykładowca, wieloletni kierownik Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji, a w latach 2016-2020 prorektor Akademii

Jazz Forum: “(…) Muzyk wszechstronny, o szerokich zainteresowaniach, zarówno jazzman, jak i symfonik i kameralista, pedagog, wykładowca akademicki, twórca i pierwszy kierownik Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie, członek takich zespołów jak Laboratorium, Confirmation, Axis, Little Egoists i Digital Jazz i wielu innych. Żegnaj, Janku!

Bernard Maseli: “Jan Pilch odszedł. Polska perkusja straciła jeden z najważniejszych rytmów…R.I.P Janku.”

Źródła:

www.janpilch.com

www.amuz.krakow.pl