> > > 5 pytań, które warto sobie zadać przed zakupem hardware’u

Całkiem niedawno na stronie firmy Yamaha pojawił się bardzo ciekawy artykuł autorstwa Jima Halera na temat pytań, jakie warto sobie zadać przed dokonaniem zakupu hardware’u perksyjnego. Naturalnie, zaprawieni w bojach zawodnicy, którzy jedli chleb z niejednego pieca, wiedzą o tym wszystkim. Pamiętajmy jednak o tym, że brać perkusyjna każdego dnia poszerza się o nowych adeptów. Widzimy to choćby w naszej szkole perkusyjnej BEATIT Drum School. To przede wszystkim dla nich jest ten artykuł. Oto nasze tłumaczenie tego tekstu:

“Jeśli chodzi o wybór najlepszych komponentów do Twojego zestawu perkusyjnego – od talerzy po same bębny – podjęcie właściwej decyzji może okazać się trudne.

To samo dotyczy sprzętu perkusyjnego. Oto pięć pytań, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o zakupie:

1. Gdzie będziesz grać?

Na początek najlepiej ustalić, jaki rodzaj gry na bębnach będziemy wykonywać. Na przykład, jeśli będziemy grać głównie małe koncerty (na przykład w klubach) i wszędzie nosimy własny sprzęt, będziemy potrzebować najlżejszego sprzętu, jaki można znaleźć na rynku, choć oczywiście powinien być wzmocniony i wytrzymały. Seria Yamaha 700 to dobra opcja, ponieważ oferuje opływową konstrukcję i stabilność. Można też sprawdzić pakiet statywów Yamaha HW-3 Crosstown, który waży zaledwie niecałe 8 kg i jest wyposażony w pokrowiec.

Jeśli spodziewamy się występów na świeżym powietrzu (w końcu przecież żółte i czerwone strefy przejdą do przeszłości – przyp BeatIt), podczas których mogą występować porywiste wiatry, będziemy potrzebować wytrzymałego, podwójnie wzmocnionego sprzętu, który nie przewróci się, ani nie przesunie w trakcie gry. Dotyczy to również sytuacji, gdy zakładamy ciężkie talerze wysoko (duże crashe, duża china, ride), ponieważ będziemy potrzebować czegoś, co zrównoważyć ciężar blach u dołu. Dobrą opcją do rozważenia jest seria Yamaha 800, która nadaje się do wszystkiego, od małych koncertów klubowych po duże festiwale.

2. Czy nasz hardware będzie pasował do innych?

Posiadanie sprzętu, który można łączyć i dopasowywać jest ważne – w rzeczywistości perkusistom występującym na żywo przydaje się praktycznie codziennie. Dokładnie taka jest koncepcja Yamaha „System Hardware”, która wykorzystuje znormalizowaną rurę średnią statywu o średnicy 7/8 ″ (22,2 mm) zarówno w osprzęcie serii 700, jak i 800, a także w zestawie HW-3 Crosstown oraz uchwytach na tom, wysięgnikach do talerzy, nawet uchwytach na cowbell. Dzięki temu nasz zestaw może rozrastać się i ewoluuje wraz ze zmianą gustu i potrzeb. Można na przykład zdjąć podwójny tom wiszący na podstawie dowolnego statywu i dodać uchwyty na talerze lub cokolwiek innego, czego sobie zażyczymy.

3. Czy hardware jest wytrzymały?

Tak, pieniądze są często problemem, ale zadowalanie się słabo wykonanym sprzętem zazwyczaj na dłuższą metę kosztuje więcej. Niedrogi statyw na talerze prawdopodobnie zepsuje się raczej wcześniej niż później (i prawdopodobnie w najgorszym możliwym momencie!), więc będziesz musiał kupić zamiennik, a potem kolejny i kolejny. Lepiej wydać trochę więcej i posiadać sprzęt, który przetrwa próbę czasu.

Głównym powodem, dla którego osprzęt perkusyjny Yamaha jest tak trwały, jest użycie tych samych odlewów cynkowych i chromowanych elementów, które są używane do produkcji kierownic i tłumików w motocyklach Yamaha – są to części, które muszą być odporne na ekstremalne zużycie. Yamaha wspiera również swoje produkty pisemną pięcioletnią gwarancją, aby kupujący mogli cieszyć się swoimi instrumentami i sprzętem przez wiele lat.

4. Czy hardware jest dobrze dopasowany do mojego ciała?

Dobra postawa jest kluczowa, szczególnie, gdy właśnie zaczynamy naukę gry na perkusji. Naszym celem jest jak najwyższa możliwa efektywność gry. To dlatego tak ważne jest, aby używać sprzętu, który można łatwo dopasować, aby stworzyć optymalną konfigurację zestawu perkusyjnego. Oznacza to, że wszystko ma być naturalne – nie należy się zbytnio wysilać sięgając do któregokolwiek elementu zestawu perkusyjnego.

Sprzęt Yamaha ułatwia ustawienie tomów, talerzy itp. dokładnie tam, gdzie tego chcemy. Sprzęt tej firmy służący do montażu tomów jest łatwy w regulacji (w zakresie 360 stopni) i pozostaje na swoim miejscu, więc nie musimy się martwić, że podczas gry tomy “wyjadą” ze swojego miejsca. 

5. Czy producent zwraca uwagę na szczegóły?

Wiele ludzi docenia dbałość o szczegóły, a już na pewno muzycy!

Na przykład grube podkładki filcowe (dostarczane ze wszystkimi statywami do talerzy i hi-hatu firmy Yamaha) nie tylko powodują, że talerze mocno “siedzą” na swoim miejscu, ale można je także przyciąć, jeśli to konieczne. Chcesz trochę bardziej podnieść lub obniżyć swoje talerze? Po prostu przekrój filce na pół. Może się to wydawać nieistotnym szczegółem, ale perkusiści wiedzą, że drobiazgi mogą mieć znaczenie podczas gry.

Przez lata Yamaha wprowadziła liczne innowacje w sprzęcie perkusyjnym, które zapewniają taką samą dbałość o szczegóły. Na przykład konstrukcja statywu typu „hide-away” z wysięgnikiem pozwala na dodanie talerza splash lub talerza efektowego do zestawu perkusyjnego bez zajmowania miejsca na podłodze pełnym statywem. Innym oryginalnym produktem Yamahy jest sprzęgło z blokadą do hi-hatu: po ustawieniu górnego i dolnego talerza tam, gdzie chcesz, można je zablokować, aby nie zmieniały miejsca.

Najważniejsze jest to, że posiadanie odpowiedniej konfiguracji zestawu perkusyjnego – coś, co zaczyna się od wyboru odpowiedniego sprzętu – pomoże nam grać lepiej. Wybierajmy zatem mądrze!”

O autorze:

Jim Haler pochodzi z Kansas City w stanie Missouri. Zaczął grać na perkusji, gdy miał dziesięć lat. W wieku lat 14 zaczął brać prywatne lekcje i zagrał swój pierwszy płatny koncert. Poza zaangażowaniem w program muzyczny swojej szkoły średniej, kilka razy w tygodniu grał w klubach, występował w letnim teatrze i uczył gry na perkusji. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej Sił Zbrojnych USA Jim stacjonował w San Francisco, jako członek zespołu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, z którym podróżował po całym kraju, wykonując różnorodne style muzyczne. Po odbyciu służby wojskowej starał się zrealizować marzenie zostania gwiazdą rocka, grając w zespołach i pracując jako muzyk sesyjny. Jim dołączył do zespołu pracowników Yamahy w 2003 roku jako menedżer produktu w grupie perkusji.