> > > BeatIt testuje: talerz Sabian XSR Fast Stax

Talerze. Blachy. Blaszki. Polerowane, matowe, suche, ciemne, jasne, dziurawione, kute, toczone. Crash, ride, hi hat, splash, china… Po prostu przedmiot pożądania nas wszystkich – perkusistów. Kto spośród starszych z nas nie spędził całych godzin, nawet dni, na przeglądaniu katalogów producentów kontemplując piękne zdjęcia tych wszystkich cudeniek i marząc o tym, że kiedyś przynajmniej kilka z nich będzie należało tylko do niej/niego? Kto z młodszych nie robi tego samego dziś, z tym, że na stronach internetowych producentów lub serwisów aukcyjnych?

W przeszłości podczas zaklinania katalogów z talerzami perkusyjnymi nie można było nawet pomarzyć o jednej rzeczy – możliwości sprawdzenia ich brzmienia. Dziś polskie salony perkusyjne bez wyjątku mają na swoich “drzewkach” i “ściankach” coraz bogatszą ofertę najrozmaitszych producentów i jest w czym wybierać. Oprócz tego jesteśmy także my: ludzie stawiający sobie za zadanie przybliżenie kolegom perkusistom wachlarza możliwości dostępnych obecnie na rynku. Rozumiejąc to, producenci i dystrybutorzy coraz częściej przysyłają nam coraz więcej ich zdaniem wartego uwagi sprzętu perkusyjnego i trzeba przyznać, że jeszcze nie zdarzyło się, aby nadesłane produkty nie były godne poświęcenia im czasu. Sprawdźmy, czy tym razem będzie podobnie.

Oficjalny polski dystrybutor marki Sabian – firma Music Info – przysłała nam sympatyczną paczuszkę zawierającą zestaw blach z wprowadzonej w ubiegłym roku serii XSR (film z testem można zobaczyć TUTAJ), a także talerz efektowy typu stack z tej samej serii.

Test talerza Sabian XSR Fast Stax

XSR to następca popularnej, budżetowej serii Sabian Xs20. Kanadyjski potentat zaprezentował formułę XSR na ubiegłorocznych targach NAMM dodając do i tak już sporego wachlarza blach z tej rodziny stacka o nazwie Sabian XSR Fast Stax. Pora, abyśmy przyjrzeli się temu cudeńku z bliska.

1. Przebieg testu

Do testu wykorzystaliśmy zestaw perkusyjny MES Midas Studio (klon + brzoza), werbel Natal Arcadia Steel 14″x8″, naciągi Aquarian Performance II Clear i Texture Coated jako uderzane oraz Aquarian Classic Clear jako rezonansowe, a także komplet talerzy Sabian XSR (XSR Hats 14″, XSR Ride 20″, XSR Fast Crash 16″, XSR Fast Crash 18″).

Mikrofony użyte dla celów wykonania testu:

  • overhead: Proel DMH3 (2 szt.)
  • rejestrator ROLAND R-26 (4 szt.).

2. Podstawowa specyfikacja testowanego talerza efektowego Sabian:

  • seria: XSR
  • typ: Fast Stax
  • elementy składowe: XSR X-Celerator 13″ (góra), XSR China 16″ (dół)
  • wykończenie: połysk
  • materiał: brąz B20
  • styl: vintage
  • brzmienie: jasne
  • łączna masa: średnio lekka (oba talerze mają grubość thin).

3. Brzmienie

Talerz efektowy Sabian XSR Fast Stax składa się z 16-calowej chinki XSR, która sama w sobie jest bardzo agresywna, skupiona, szybka w reakcji (co sugeruje już sama nazwa) oraz brzmiąca surowo. Na to nakładamy 13-calową blachę Sabian XSR X-Celerator o falistej krawędzi, dzięki czemu górny talerz nigdy nie jest w stanie zdusić dolnego. Dodatkowo, dzięki rozmiarowi tego drugiego, mamy 3 cale powierzchni wychodzącej poza krawędź X-Celeratora i pozwalającej “odetchnąć” chince. Z tego połączenia otrzymujemy stack o jasnym i piaszczystym brzmieniu oraz dużej głośności. Te dwa ostatnie parametry można zresztą regulować za pomocą mocniejszego lub słabszego dokręcenia śruby na statywie. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet najmocniejsze dokręcenie śruby i, co za tym idzie, docisk filcu do talerza nie spowoduje jego wyciszenia i likwidacji efektu “piachu”. Nie po to ten instrument stworzono.

4. Podsumowanie

Talerz efektowy Sabian XSR Fast Stax jest świetnie i starannie wykonany. Jest on młotkowany maszynowo, a także toczony. Jego jakość z pewnością nie przynosi ujmy marce, którą reprezentuje. Każdy metalowiec (ze wskazaniem na bębniarzy wykonujących djent) powinien być zadowolony z tej blachy. Jeśli zaś chodzi o półkę cenową, na której producent umieścił ten talerz, to cena około 1200 zł świadczy o tym, że nie mamy już do czynienia z produktem budżetowym i jest ona porównywalna z konkurencją. Z drugiej jednak strony, jeśli weźmiemy pod uwagę to, iż np. za sygnowane stacki renomowanego niemieckiego konkurenta trzeba zapłacić minimum drugie tyle, to nie jest z tą ceną aż tak źle.

Producent: http://www.sabian.com/en/home

Dystrybutor w Polsce: http://www.musicinfo.pl/

OCENA: 5/5

 

Plusy:

  • bardzo dobre wykonanie
  • możliwość pewnej regulacji głośności i wybrzmienia
  • szybka reakcja na uderzenie

Pomiędzy:

  • cena

Minusy:

  • nie stwierdzamy

Bębniarki i Bębniarze! Choć zawsze zachęcamy do tego, aby osobiście sprawdzić interesujące Was instrumenty, to rozumiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania naszej prezentacji talerza efektowego Sabian XSR Fast Stax. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Was pomocna. Życzymy miłych wrażeń!

Share