> > > Butch Miles nie żyje

Butch Miles (właściwe nazwisko Charles J. Thorton, Jr.) zmarł 2 lutego 2023 r.

Miles był amerykańskim perkusistą jazzowym, który współpracował z największymi ze świata tej muzyki: Count Basie Orchestra, Dave Brubeck, Ella Fitzgerald, Sammy Davis Jr., Frank Sinatra, Tony Bennett, Ray Charles, Gerry Mulligan czy Mel Torme.

Był absolwentem Uniwersytetu Stanowego West Virginia, gdzie studiował na wydziale muzycznym. Po uzyskaniu dyplomu występował z Iris Bell Trio, a następnie z Melem Torme. W tamtym okresie Miles został polecony do orkiestry Counta Basie przez samego Buddy Richa. Artysta współpracował z Count Basie Orchestra w latach 1975 – 1979, a także 1997 – 2007.

Count Basie pisał o nim w swojej autobiografii z 1985 r.: “Butch przyszedł do nas z zespołu Mela Torme’a. Potrafił zabawić publiczność, podobnie jak Buddy Rich i Sonny Payne. Szybko podłapywał nowe rzeczy i chciał z nami zostać na dłużej. No i został jakieś cztery lata.”

W latach 80. i 90. Butch Miles był leaderem grupy Jazz Express. Miał na koncie występy na najbardziej prestiżowych imprezach jazzowych, np. Newport Jazz Festival czy Montreux Jazz Festival. Muzyk był także wykładowcą na Texas State University-San Marcos.

Artysta cierpiał na idiopatyczne włóknienie płuc i kilka lat temu przeszedł operację przeszczepu płuc. Zmarł w wieku 78 lat.

Texas State University, Jazz Studies: “Wiadomość o śmierci wielkiego Butcha Milesa napełnia nas smutkiem. Miał życiorys długi na milę i był jednym z najbardziej swingujących perkusistów na świecie, ale był także wspaniałym nauczycielem, kolegą i człowiekiem. Jego wpływ na uniwersytet Teksas State zawsze będzie doceniany, a czas, który tutaj spędził ogromnie pomógł naszemu programowi nauczania muzyki. Spoczywaj w pokoju, Butch.

Tommy Igoe: “RIP dla prawdziwego dżentelmena naszego instrumentu i swingującego sk§€™ßyka. On i mój tata byli bardzo blisko, a Butcha poznałem później, gdy osiągnąłem pełnoletność i wpadliśmy na siebie na trasie. Świetny muzyk i naprawdę będzie nam go brakować..”

Rick Latham: “Sad to hear this news today…! Butch was a good guy and great player… R.I.P. Drum Brother… I always admired Butch and was honored when he came to one of my clinics years ago in Texas Przykro buło usłyszeć tę wiadomość dzisiaj! Butch był dobrym facetem i świetnym muzykiem… R.I.P., Bracie… Zawsze podziwiałem Butcha i byłem zaszczycony, gdy lata temu przyszedł na jedną z moich klinik w Teksasie.”