> > > Drummers United Polska 2023 – Relacja Beatit

W dniu 18.11.2023 roku w Grodzisku Mazowieckim odbyły się pierwsze targi polskich producentów instrumentów perkusyjnych (i nie tylko). Pomysłodawcą tej imprezy jest znany maniakom bębnów Tomasz Mądzielewski.

Tomek kilka miesięcy temu zadzwonił do nas z informacją, że zamierza zorganizować pierwsze targi perkusyjne w Polsce. Bardzo nas ta informacja ucieszyła, choć zdawaliśmy sobie sprawę, że nie będzie łatwo Tomkowi przyciągnąć publiczność na to wydarzenie. Powodów jest kilka, ale…. właśnie skupmy się przede wszystkim na plusach tej imprezy.

Po pierwsze mamy zapewnienie Dyrektora CK Pawła Twardocha, że impreza będzie kontynuowana w następnym roku. To bardzo dobra informacja dla środowiska perkusyjnego z kilku względów. Nie mamy przeciwwagi do imprez, które już cyklicznie odbywają się w południowej Polsce (patrz: DrumFest, Caban Drummer Fest czy Silesia Drum Festival). Teraz możemy liczyć na kontynuowanie bardzo ciekawego w swej formule wydarzenia w centralnej Polsce. Należy podkreślić, że Drummers United Polska stawia na dwa filary tego wydarzenia: wystawę polskich producentów instrumentów i akcesoriów perkusyjnych oraz warsztatów perkusyjnych z prawdziwego zdarzenia w których udział bierze czołówką polskiej sceny muzycznej. Czyli nie mamy tutaj do czynienia z bardzo podobnymi formułami festiwalowymi oferowanymi na południu Polski. Druga bardzo ważna rzecz to fakt, że impreza była darmowa dla wszystkich odwiedzających oraz dla wystawców. Jeśli organizatorzy utrzymają w kolejnych edycjach takie założenie, to na pewno frekwencja zarówno po stronie widowni, jak i wystawców, na pewno się zwiększy. Dziwi nas fakt, że opcja darmowego uczestnictwa nie zadziałała tak, by w Grodzisku pojawiły się tłumy. Możliwe, że brakowało troszeczkę inwestycji w marketing, może była to nie do końca dobra data (obywało się sporo koncertów klubowych i koniec roku za pasem). Jedno jest pewnie, że i tak pierwsza edycja targów obroniła się i daje nadzieję, że kolejne będą jeszcze lepsze. Podsumowując w targach wzięło udział 13 firm z Polski:

  • Michał Sumera

Dobrze by było poszerzyć grono wystawców o polskie sklepy perkusyjne (Dlaczego przedstawicieli nie było?). Na pewno powinno pojawić się więcej szkół perkusyjnych oraz  producentów i rzemieślników, którzy zajmują się renowacją i naprawą sprzętu perkusyjnego.

Warsztaty przeprowadzili:

Tymoteusz Krajniak – perkusista na stałe współpracujący z Margaret oraz Rosalie. Tymek m.in. opowiedział o graniu z samplami i podkładami oraz aranżowaniu partii perkusyjnych na potrzeby wykonań na żywo utworów produkowanych w warunkach studyjnych. Perkusista również odpowiadał na liczne pytania zgromadzonej publiczności oraz zaprezentował kilka utworów wykonawców z którymi współpracuje obecnie.

Michał Malina Maliński – podpora rytmiczna zespołu live Katarzyny Nosowskiej oraz rapera Grubsona. Michał zastosował przeciwieństwo do wykładów Tymka, skupiając się m.in. na sposobie uzyskiwania naturalnych brzmień, które mają zastępować wyprodukowane sample. Michał również poruszył temat obecnie bardzo popularnych przesuniętych rytmów. Podał publiczności wiele wskazówek, jak je tworzyć i na co zwracać uwagę podczas ich odtwarzania na zestawie perkusyjnym.

Aga Yano – Tutaj należą się wielkie brawa dla pomysłu włączenia do imprezy warsztatów perkusyjnych dla najmłodszych. Całe rodziny mogły uczestniczyć w tych świetnie przeprowadzonych przez Agę zajęciach.

Na koniec organizatorzy zafundowali widzom Drum Shed, który poprowadzili zaproszeni wyjadacze w bitwach perkusyjnych, czyli

  • Rafał Klimczuk
  • Radek Owczarz
  • Tomek Mądzielewski
  • Bartek Pająk

Następnie Wszyscy chętni mogli wziąć udział w tej bitwie, wymieniając się na zestawach perkusyjnych.

Podsumowując Drummers United Polska to impreza, która ma potencjał na bycie wydarzeniem cyklicznym z dużym audytorium. Miejsce, zaplecze CK w Grodzisku Mazowieckim, bliskość Warszawy oraz sam wyżej opisany pomysł na sukces powinny spowodować, że Polskie Tragi Instrumentów Perkusyjnych staną się obowiązkowym wydarzeniem dla całej branży perkusyjnej w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tegorocznych Targów poniżej.