> > > DrumFest Slovakia 2024 – relacja Beatit

Dnia 13.04.2024 w malutkim słowackim miasteczku Pezinok (niedaleko stolicy – Bratysławy) odbył się po raz 15 festiwal perkusyjny DrumFest Slovakia. Dzięki uprzejmości firmy Gewa mogliśmy osobiście uczestniczyć w tym perkusyjnym święcie. Organizatorem tego festiwalu jest prężnie działający na rynku perkusyjnym Petter Bittner, właściciel agencji koncertowej https://feelme.sk/ oraz czynnie działający perkusista (zespół FEELME).

Festiwal jest zorganizowany na najwyższym poziomie i może spokojnie konkurować w tej dziedzinie z innymi europejskimi wydarzeniami tego typu. Odbywa się może w nie najnowszym budynku Domu Kultury, ale z pełnym wyposażeniem niezbędnym do przeprowadzenia takiej imprezy. Publiczność ma do dyspozycji dwie sale z profesjonalnym nagłośnieniem i sceną ze światłami. Takie rozwiązanie pozwala na płynne przeprowadzenie pokazów perkusyjnych na dużej sali przy współudziale mniejszych wydarzeń typu warsztaty, czy prezentacje. Duży hol przy wejściu był idealnym miejscem dla licznie przybyłych wystawców sprzętu perkusyjnego i nie tylko. Obecność, tuż za ścianą, dużej restauracji ze słowackim jedzeniem i piciem, to dodatkowy atut tej imprezy. W trakcie przerw można było posilić się i odpocząć.

Według naszej obserwacji w tym roku imprezę odwiedziło około 300 perkusistów. Biorąc pod uwagę liczbę osób zamieszkujących ten kraj oraz to, że festiwal odbywa się w niedużej miejscowości, jest to bardzo dobry wynik.

Na liście wykonawców znaleźli się przede wszystkim perkusiści młodego pokolenia – dwóch Słowaków i dwóch gości zagranicznych. Wszyscy Artyści pokazali się z najlepszej możliwej strony, a publiczność długo oklaskiwała każdy występ.

Pierwszy wystąpił Mattia Müller, perkusista który swoim występem udowodnił, że granie jazz fusion nadal może być interesujące i energetyczne. Mattia to młody słowacko-włoski muzyk, kompozytor i perkusista, który zaczął grać w wieku 8 lat. W 2021 roku w ramach pełnego stypendium został przyjęty do prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, gdzie obecnie studiuje pod okiem wyjątkowego na skalę światową Francisco Mela (pracował i współpracował z McCoy’em Tynerem, Ray’em Brownem, Chucho Valdésem, Roy’em Haynesem, Johnem Scofieldem, Johnem Patitucci, Georgem Garzone i innymi…).

Mattia współpracował i występował z muzykami reprezentującymi różne gatunki, takimi jak: Darren Barrett, Alain Mallet, Michael Patches Stewart (Marcus Miller), Jacques Schwarz-Bart (D’Angelo), Liam Garcia, Jackson Powell, Paul Reinhold, Oskar Rózsa, Ľuboš Šrámek, Juraj Griglák, Ondrej Krajňák, Juraj Bartoš, Eugen Vizváry, Peter Lipa, Nikolaj Nikitin, Vec, Taomi, Tamara Kramar, The Curly Simon i wieloma innymi…

Obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem w ramach najnowszego projektu „Laser Sights”, który założył w Berklee i z którym dwukrotnie odbył tournée po Słowacji. Album powinien ukazać się w 2024 roku.

Warto zwrócić uwagę na tego perkusistę. Jest przed nim na pewno wielka perkusyjna kariera, a organizatorom podobnych imprez polecamy Mattię z czystym sercem.

Drugim Artystą na scenie DrumFest Slovakia był szwedzki perkusista Adam Janzi. Adam zaserwował licznie zgromadzonej publiczności soczyste groovy z pogranicza muzyki progresywnej i metalowej. Janzi na codzień gra w duńskim zespole metalowym Viola oraz, jako perkusista koncertowy, w szwedzkim poprockowym zespole Dotter. Adam Janzi również produkuje, nagrywa i aranżuje partie perkusyjne na zlecenie.

Przejdźmy teraz do bogatej oferty wystawców, którzy zaprezentowali swoje instrumenty w holu Domu Kultury w Pezinoku. Należy podkreślić, że każdy z uczestników mógł swobodnie przetestować każdy z instrumentów, dysponując sporą ilością czasu, jaką zapewnili organizatorzy, oferując długie przerwy pomiędzy występami Artystów.

Gewa – firma zaprezentowała dwa zestawy perkusji elektronicznych Gewa G3 i G5. Nowością w sferze wystawienniczej niemieckiej firmy była ekspozycja werbli marki Gretsch, które można było przetestować podczas imprezy. 10 różnych instrumentów, każdy o indywidualnym charakterze. Już niedługo te werble przejdą wnikliwy test w naszym studio. Wkrótce obejrzycie i przeczytacie materiał z tego testowania. Dodatkowo firma Gewa przeprowadziła bardzo ciekawą inicjatywę zapraszając uczestników do zaprezentowania swoich umiejętności perkusyjnych na zestawie Gewa w małej sali Domu Kultury, przy udziale publiczności. Każdy z uczestników zagrał do podkładu muzycznego lub zaprezentował swoje umięjętności grając open solo. Bardzo duży plus dla firmy i organizatora. Na tego typu imprezach brakuje często interakcji z publicznością i jej aktywnego współuczestniczenia w wydarzeniu. Jeszcze raz brawo!

Meinl – tradycyjnie obecność poparta została wystawą talerzy perkusyjnych oraz zestawów Tama. Dodatkowo każdy z uczestników mógł przetestować szeroką ofertę pałek Meinl Stick & Brush.

Evans – firma D’Addario prezentowała systemy naciągów do cichego grania DB ONE.

Dixon i słowacki dystrybutor zaprezentowali zestaw perkusyjny tej marki oraz różnego rodzaju akcesoria perkusyjne.

Aisen – chińska manufaktura talerzy perkusyjnych.

30K – producent winyli

Dabadum – czeski producent customowych perkusji i werbli.

Blue Drum Heads – włoski producent naciagów perkusyjnych.

Wracając do występów gwiazd, kolejnym artystą był Dušan Černák, który w małej sali, przeprowadził bardzo interesujące warsztaty perkusyjne. Odwieczne tematy typu: paradidle, dynamika, akcentowanie zostały przedstawione przez tego młodego perkusistę z polotem i przy pełnym zainteresowaniu publiczności, która wypełniła salę po brzegi.

Dušan Černák to perkusista o charakterystycznym wyrazie gry, aktywny na scenie jazzowej i muzyki alternatywnej. W trakcie swojej kariery muzycznej zastępował perkusistów lub jest członkiem następujących formacji: Eduardo Borsuci in Optima Forma, Quattro Formaggi, Limbo, Rene Trossman Blues Band, CCTV Allstars, Wunderbar Band, Hugo Čáves Orchestra, Yo Soy Indigo, Jaroslav Šimíček Quartet , Jan Steinsdorfer Trio, Tomáš Bouda & Co. i wielu innych.

Dušan współpracował także wielokrotnie z ważnymi muzykami zagranicznymi, takimi jak: Tony Lakatosh, Oran Etkin, Sabir Mateen, Vitor Campos, Martha Gallaraga, Gilad Atzmon, Joel Frahm czy Mark Aanderud.

Dušan Černák zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę dla najlepszego instrumentalisty międzynarodowego Czech Jazz Contest 2013, dzięki swojej wielogatunkowej działalności muzycznej, doświadczeniom z pobytu w Nowym Jorku, czy udziałowi w kursach mistrzowskich z czołowymi muzykami.

Headlinerem tegorocznego festiwalu był Gero Borlai – uznany wirtuoz zestawu perkusyjnego. Ten występ przejdzie do historii słowackich festiwali ze względu na brawurowe wykonanie jego interpretacji znanych utworów oraz własnych kompozycji. Za każdym razem, gdy widzimy i słyszymy Gergo, jego gra wydaje się szczytem możliwości i za każdym razem ten szczyt jest coraz wyżej. Publiczność długo oklaskiwała ten występ.

Po części artystycznej nastąpiła chwila złożenia hołdu zmarłym przedwcześnie perkusistom. Minutą ciszy, przy specjalnie do tego celu przygotowanych nadrukach sylwetek zmarłych artystów, publiczność oddała cześć: Aaronowi Spearsowi, Nickowi Menzie, Vinnie Paulowi, Taylorowi Hawkinsowi i innym.

Na koniec organizator wraz ze sponsorami przeprowadził losowanie nagród, a główną nagrodą był zestaw Gretsch Catalina.

Podsumowując, mamy za naszą południową granicą w pełni profesjonalny festiwal perkusyjny z piętnastoletnią historią, który cieszy się dużym zainteresowaniem słowackich maniaków bębnów. Świetna organizacja, ciekawy lineup, konkursy, towarzysząca wystawa instrumentów oraz warsztaty perkusyjne, to wszystko sprawia, że z czystym sercem polecamy tą imprezę każdemu perkusiście.

Mamy nadzieję, że jeszcze wrócimy do Pezinoka. Może w przyszłości uda nam się nawiązać współpracę w Petterem w innych działaniach marketingowych w obszarze rynku perkusyjnego.

Zobaczcie naszą relację wideo poniżej: