> > > Niezbędnik każdego perkusisty

Perkusiści to muzycy, którzy zawsze otoczeni są sprzętem. Ogromnymi ilościami sprzętu. Najważniejsze są oczywiście bębny, talerze, hardware, pałki i dobry, wygodny stołek. Jest jednak kilka rzeczy, które każdy perkusista powinien mieć przy sobie w razie jakiejkolwiek awarii czy scenicznego nieszczęścia. Zimowy sezon koncertowy trwa w najlepsze, więc chcielibyśmy przypomnieć czego nie może zabraknąć w waszej torbie, pokrowcu itp. Inspiracją do napisania tego artykułu był magazyn DRUM!, na którego stronę serdecznie zapraszamy!

niezbędnik perkusisty

  1. Kluczyk perkusyjny

Kluczyków nigdy za wiele! Jeden egzemplarz może okazać się niewystarczający. Niestety te małe rzeczy lubią się gubić, i może ich zabraknąć w najmniej pożądanym momencie…

2. Taśma izolacyjna, popularny “gafer”

Jak wiadomo za pomocą tego cuda można naprawić praktycznie wszystko. Produkt znany jest w szczególności w środowisku muzycznym jako ratunek w nagłych sytuacjach. Nie możemy dokładnie policzyć zasług “gafera” dla perkusyjnej braci!

3. Zestaw imbusów

Czasami zwykły kluczyk perkusyjny nie wystarczy. Wiele ustawień w stopkach, statywach i innych ważnych częściach zestawu da się regulować wyłącznie za pomocą kluczy imbusowych. Warto zaopatrzyć się w zestawy tych urządzeń, ponieważ nie kosztuje on zwykle zbyt dużo.

4. Dodatkowe paski do sprężyny werblowej

Nie chcesz, żeby Twój werbel nagle zaczął brzmieć jak timbales? Pamiętaj o tym, że paski od sprężyn werblowych też się zrywają, szczególnie zawodnikom, którzy grają bardzo mocno. Kilka sztuk przechowywanych w torbie na pałki nie zaszkodzi.

5. Dodatkowa maszynka do hi-hatu

Jest to bardzo ważna, aczkolwiek mała część zestawu. Podczas pakowania sprzętu możemy zapomnieć o jej dokładnym przykręceniu, co skutkuje zgubieniem maszynki. Zapasowa zapewni nam spokój ducha i wewnętrzny komfort. Polecamy.

6. Śrubokręt

Czasami zdarzy się tak, że poluzuje nam się lug. Do jego przykręcenia nie użyjemy zwykłego kluczyka. Tutaj pomoże tylko śrubokręt. Pamiętajmy o nim przygotowując nasz perkusyjny zestaw ratunkowy!

7. Elementy statywów

Tak jak wspomniana wcześniej maszynka do hi-hatu, wszystkie małe i ruchome części statywów (filce, podstawki i motylki) lubią się ruszać i gubić. Kilka sztuk w torbie pozwoli ocalić nasze talerze przed keyhole’ami i innymi nieprzyjemnościami.

8. Dodatkowe śruby

Śruby to kolejne elementy, które łatwo się gubią. W tych gorszej jakości może także zetrzeć się gwint. Dodatkowy komplet w torbie to gwarancja dobrego brzmienia zestawu w każdej sytuacji. Śrubki zazwyczaj są małe, więc nie zajmą dużo miejsca.

9. Małe śrubki

Spotykane najczęściej w elementach stopy śrubki notorycznie giną. Jeśli ktoś używa podwójnego kopyta, ma owych śrub jeszcze więcej. Łączenie stopy z przegubem, regulacja bijaka itp. – tam właśnie używa się tych niewielkich elementów. Warto mieć kilka w zanadrzu.

10. Latarka

Czasami na scenie jest po prostu ciemno. Zwłaszcza przed koncertem. Wszelkie naprawy, wymiany i inne czynności wymagające nieco precyzji wykonuje się znacznie lepiej, kiedy rzucimy na nie nieco światła. Latarka z pewnością nie raz uratuje sytuację! Proponujemy również zaopatrzyć się w tzw. “czołówkę”.

Mamy nadzieję, że tych kilka z pozoru prozaicznych rzeczy, które warto mieć przy sobie podczas muzykowania znajdzie się w waszych torbach i case’ach. Życzymy każdemu perkusiście i każdej perkusistce pracy bez komplikacji, ale kiedy takowe już wystąpią miejcie na uwadze nasz mały poradnik!

Źródło

Share