> > > Pułapki basowe

W niektórych miejscach jakość słyszanego dźwięku ma bardzo duże znaczenie. Nie chodzi wyłącznie o profesjonalne studia nagraniowe (choć oczywiście też), ale także o sale taneczne, sale koncertowe, sale prób, czy pomieszczenia edukacyjne w szkołach muzycznych. Często okazuje się, że osoba przebywająca w takim pomieszczeniu bardzo szybko zaczyna czuć się niekomfortowo i chce z niego jak najszybciej wyjść, choć sama nie wie dlaczego tak jest. Po prostu: w wielu pomieszczeniach występuje dość istotny problem z niskimi częstotliwościami, które powodują zmęczenie dźwiękiem, jeśli nie zostaną okiełznane. Fale takie są bardzo długie, a ich wytłumienie jest wyjątkowo trudne. W takim przypadku przydatne okazują się pułapki basowe.

Czym są pułapki basowe i jakie są zasady ich działania?

Dla wielu osób akustyka może wydawać się bardzo skomplikowanym procesem. Profesjonalni dźwiękowcy orientują się jednak w jaki sposób wyciszyć drzwi, ściany czy sufit. Dość często wykorzystywanym rozwiązaniem są pułapki basowe (ang. bass trap), które stanowią bardzo ważny element adaptacji akustycznej. Dobrej jakości pułapki mogą działać szerokopasmowo lub tylko na wybrane pasma dolnego zakresu częstotliwości. Są to specjalistyczne produkty wykonane z pianki o strukturze porów otwartych. Dostępne są różne kształty pułapek basowych, jednak warto wspomnieć, że nie ma to większego wpływu na ich funkcje. Kształt załatwia tylko aspekt wizualny, a o efekt mają zadbać użyte materiały i ich połączenie. Bass trap to tak naprawdę wycięte z pianki formy, których zadaniem jest tłumienie niskich częstotliwości. Użyta pianka musi mieć odpowiednią gęstość. Na przykład firma Akustonic ze Świętochłowic, której produkty mieliśmy już okazję sprawdzić w warunkach bojowych, wykorzystuje wełnę mineralną Isover PT80. Wyróżnia się ona doskonałym pochłanianiem niskich częstotliwości.

Pułapki basowe: zastosowanie i umiejscowienie

Możemy wymienić kilka podstawowych miejsc, w których warto zastosować pułapki basowe. Znajdziemy wśród nich studia nagrań, różnego typu pomieszczenia wymagające profesjonalnego wyciszenia (kluby muzyczne, sale prób, sale muzyczne w szkołach) oraz sale taneczne. Kolejnym z zastosowań będzie wyciszenie maszyn w halach produkcyjnych. Warto wspomnieć, że niskie częstotliwości rozchodzą się w pomieszczeniu dookolnie, dlatego pułapki basowe najlepiej postawić w rogu za kolumnami, ponieważ najwięcej niskich tonów kumuluje się w rogach pomieszczenia łączących ściany oraz ściany z sufitem. Nawet jedna pułapka zamontowana w rogu w jakimś stopniu spełni swoje zadanie. Najlepiej oczywiście ustawić ich jak najwięcej. Liczba sztuk powinna być uzależniona od skali problemu, z jakim mamy do czynienia. Pułapki basowe mogą stać również w innych miejscach pomieszczenia, ale to właśnie w rogach będą najlepiej się sprawdzać.

Zadania i wygląd pułapek basowych

Do głównych zadań bass trapów należy rozpraszanie fal dźwiękowych i uszlachetnienie dźwięku w pomieszczeniu oraz redukcja tzw. dudnienia. Właściwe umiejscowienie modelu dobierzemy indywidualnie, a nasze doświadczenie pozwoli uzyskać najlepsze efekty. Produkty mogą mieć różnorodny kształt. Wspomniana przez nas firma Akustonic posiada w swojej ofercie pułapki basowe zbudowane z płyty MDF o grubości 18 mm i wypełnione wełną mineralną. Pod materiałem wykończeniowym umieszczono warstwę włókniny, która zapobiega pyleniu. Całość jest obita materiałem pochłaniającym w kilku kolorach do wyboru.

Prowadząc studio nagraniowe, grając próby z naszymi zespołami, a także ucząc gry na bębnach wielokrotnie przekonaliśmy się na własnej skórze o przydatności pułapek basowych i Wam zalecamy to samo.