> > > Test BeatIt: Talerze Meinl Classics Custom Dark

Jakiś czas temu otrzymaliśmy tajemniczą przesyłkę z Niemiec, a konkretnie z Gutenstetten, gdzie, jak wszystkim maniakom bębnów wiadomo, swoją siedzibę ma zdobywająca coraz większe uznanie firma Meinl. Niezwłocznie zabraliśmy się do testowania zawartości, którą stanowiły talerze Meinl z serii Classic Custom Dark. Wszystkie blachy przetestowaliśmy w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu. Wcześniej przeprowadzaliśmy testy blachy z serii Pure Alloy (TUTAJ) oraz Byzance (TUTAJ), na które serdecznie zapraszamy!

Testujemy talerze Meinl Classics Custom Dark

Talerze Meinl Classics Custom Dark zawdzięczają swoje brzmienie oraz wykończenie specjalnemu procesowi, który nadaje blachom ciemną i złożoną barwę oraz jasne, krótkie i pełne brzmienie. Dzięki temu zabiegowi blaszki mają ciemny i wybuchowy charakter.

 • producent: Meinl Cymbals
 • seria: Classics Custom Dark
 • elementy testowanego zestawu: Dark Hihat 16″, Dark Crash 17″, Trash Stack 16″, Trash Crash 18″, Trash China 18″, Trash Splash 12″
 • materiał: stop B10
 • wykończenie: Dark
 • brzmienie: ciemne, o dosyć ostrym charakterze
 • masa: medium

Meinl Classics Custom Dark Hit 16″

Hi hat Meinl Classics Custom Dark 16″ to talerz bardzo kulturalny. Jest wystarczająco głośny, świetnie miksuje się z ostrym wokalem i przesterowanymi gitarami. Brzmi nisko i selektywnie. Przy pełnym otwarciu jest bardzo łatwy w kontroli. Jak na swój rozmiar ma bardzo przyjemny dla ucha “cyk”. Jego wybrzmienie jest szybkie i suche.

Meinl Classics Custom Dark Crash 17″

Meinl Classics Custom Dark Crash 17″… Niestety, w izolacji brzmi naszym zdaniem średnio – jest stłumiony i cichy. Za to świetnie miksuje się w muzyce, co jest chyba najważniejsze. Wybrzmienie tej blachy jest szybkie i suche.

Meinl Classics CustomDark Trash Crash 18″

Meinl Classics Custom Dark Trash Crash 18″ to świetna blacha, która przebija się przez wszystko. Talerz charakteryzuje się natychmiastowym wybuchem, a jego wybrzmienie jest dosyć krótkie. Katowaliśmy talerz na kilku próbach i sprawdza się świetnie w wielu gatunkach muzycznych.

Meinl Classics Custom Dark Splash 12″

Meinl Classics Custom Dark Splash 12″ to zdecydowanie nasz faworyt. Świetne brzmienie, trochę szklane, jednak szybko gasnące i suche. Brak niechcianych przydźwięków, a wybuch jest natychmiastowy. Śmiało możemy polecić, i to nie tylko do grania ostrzejszej muzy.

Meinl Classics Dark Trash China 18″

Meinl Classics Dark Trash China 18″ to kolejna świetna efektowa blacha z serii Classics Custom Dark. Charakteryzuje się świetnym wybuchem i atakiem oraz doskonale się nagrywa. Jedynym jej minusem jest to, że brak jej selektywności podczas “ride’owania” – powstaje ściana dźwięku, która sprawia, że “akustyk płakał jak nagłaśniał”.

Meinl Classics Dark Trash Stack 16″

Meinl Classics Dark Trash Stack 16″ to głośny, agresywny stack, który idealnie sprawdzi się w muzyce metalowej i bez problemu przebije się przez ścianę nisko nastrojonych gitar. Kiedy zamontujemy go na statywie i nie za mocno dokręcimy “motylek”, to otrzymamy pięknie brzmiący stack, który przekona do siebie bębniarzy nie przepadających za tego typu wynalazkami! Uwielbiamy go!

Podsumowanie

Blachy z serii Classics Custom Dark poddane są specjalnemu procesowi wykańczania, który powoduje, że mają one ciemną barwę oraz jasne, szybkie brzmienie. Talerze posiadają głębokie ślady młotowania i dodatkowe toczenie, co dodaje im ciepłoty brzmienia oraz wybuchową reakcję.

Talerze Classics Custom Dark przeznaczone są głównie dla perkusistów, którzy lubią przywalić zza głowy. Brzmią świetnie w wysokich dynamikach, niestety nie zawsze można to powiedzieć jeśli chcemy zagrać coś delikatniejszego. W separacji może nie brzmią najpiękniej, ale świetnie sprawdzają się w towarzystwie przesterowanych gitar i mocnych wokali. Wszyscy chłopacy pracujący w BeatIt korzystali z tych talerzy podczas prób swoich zespołów. Wykonanie blaszek ze stopu B10 ma zwiększyć ich wytrzymałość. Do akustycznego grania świetnie nada się hi hat 16″ oraz stack 16″. Kolejną rzeczą, na którą zwróciliśmy uwagę jest fakt, że wszystkie talerze z serii Classic Custom Dark naszym zdaniem bardzo dobrze brzmią pod mikrofonami, co sami możecie sprawdzić w filmiku, który znajduje się poniżej.

Swoimi wrażeniami z gry zapragnął również podzielić się nasz “reduktor” Viking: Cechą wspólną wszystkich nadesłanych do nas blaszek z serii Meinl Classics Custom Dark jest atak i wybuchowość połączone z krótkim wybrzmieniem. Przebicie się przez ścianę przesterowanych gitar i wokal nie stanowi dla nich żadnego problemu przy jednoczesnym zachowaniu przyjazności dla ucha w sensie takim, że ich barwa nie drażni. Zwłaszcza crash 18″, china 18″ i splash 12″ przypadły mi do gustu. Pokusiłem się również o “zestakowanie” wspomnianych osiemnastocalówek i efekt był bardzo ciekawy – stack o dłuższym wybrzmieniu, coś pomiędzy regularną chinką, a stackiem o krótkim sustainie. Talerze z pewnością warte uwagi.

 

Producent: https://meinlcymbals.com/

Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl/

NASZA OCENA  5/5

 

Plusy:

 • świetne wykonanie
 • cena
 • brzmienie pod mikrofonem
 • ciekawe wykończenie

 

Pomiędzy:

 • przeznaczone raczej tylko do cięższej muzyki

Minusy:

 • brzmienie crasha 17″ w izolacji