> > > Test BeatIt: Perkusja elektroniczna Yamaha DTX402K

Kilka dni temu przyszła do nas przesyłka od Sklepu Muzycznego Pasja. Dostaliśmy spory karton, w którym znajdował się elektroniczny zestaw perkusyjny YAMAHA DTX402K. Oczywiście zaraz po rozpakowaniu zabraliśmy się do testowania w naszym własnym studiu przeznaczonym do nagrań.

Perkusja elektroniczna Yamaha DTX402K

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy (jak zwykle) w naszym pomieszczeniu, które jest do tego specjalnie przystosowane. Rozpoczęliśmy od prezentacji wszystkich brzmień, jakie oferuje nam zestaw Yamaha DTX402K. Kolejnym etapem naszych testów był przejazd przez wszystkie funkcje treningowe.

2. Podstawowa specyfikacja:

 • producent: Yamaha
 • model: DTX402K
 • pady: gumowe
 • rama: stalowa
 • zintegrowane brzmienia: 10
 • funkcje treningowe: tak
 • pad stopy: nie
 • metronom: tak
 • wymiary modułu: 27 cm x 15 cm x 4 cm
 • masa: 0,5 kg
 • wyjście słuchawkowe/Output: tak, 1 szt.

 

3. Produkt i brzmienie

Yamaha DTX402K jest to kompaktowy, elektroniczny zestaw perkusyjny. Posiada wiele możliwości dogodnego ustawienia padów talerzy, werbla i tomów. Dzięki niewielkiej masie oraz zawieszeniu wszystkich padów na stalowej ramie instrument jest prosty w montażu i w zaledwie 5 minut jesteśmy w stanie wyciągnąć go z pudła i zacząć na nim grać. Przy zakupie otrzymujemy komplet 4 padów odpowiadających za werbel i 3 tomy, 3 pady talerzowe oraz dwa pedały – jeden jako kontroler hi hatu, drugi bębna basowego. Podłączenie całości jest bardzo intuicyjne, wszystkie przewody są odpowiednio opisane. Do perkusji elektronicznej możemy podłączyć również smartfona i edytować nasze brzmienia.

Yamaha DTX402K posiada 10 fabrycznych brzmień, a są to: POP1, POP2, ROCK1, ROCK2, METAL, FUNK, HIPHOP, EDM, JAZZ, LATIN. Wszystkie presety są bardzo dobrej jakości. Do każdego zintegrowanego zestawu mamy możliwość włączenia podkładu utrzymanego w danym stylu. Możemy także regulować tempo i włączać lub wyłączać ścieżki bębnów.

Oprócz dziesięciu brzmień na pokładzie mamy też funkcje treningowe: RHYTHM GATE, RHYTHM GATE2, DYNAMIC GATE, SONG PART GATE, SONG SCORE GATE, MEASURE BREAK, CHANGE UP, PART MUTE oraz FAST BLAST.

Test BeatIt: Perkusja elektroniczna Yamaha DTX402K

fot: beatit.tv

Spróbujmy przybliżyć Wam kilka z nich:

DYNAMIC GATE – bardzo przydatna funkcja. Przyciski na module dzielą się na trzy strefy, kolejno odpowiedzialne za dynamiki: piano, mezzo forte, forte. Możemy wybrać zakres dynamiki, który chcemy w danej chwili ćwiczyć. Gdy wyprowadzamy uderzenia o odpowiedniej głośności, diody informują nas, w jakim zakresie dynamiki się aktualnie znajdujemy. Jest to funkcja szczególnie przydatna dla młodych adeptów sztuki perkusyjnej.

MEASURE BREAK – tryb treningowy, który ma u ćwiczącego na zestawie YAMAHA DTX402K wyrobić umiejętność pracy z metronomem i pomóc w trzymaniu time’u. Można w tej funkcji regulować liczbę taktów, które mają być wystukiwane przez metronom.

FAST BLAST – jest to nic innego jak licznik uderzeń na minutę. Można trochę oszukiwać i grać dwójkami 😉

CHANGE UP – funkcja treningowa, która ma pomóc w zrozumieniu podziałów rytmicznych, przez płynne przechodzenie z półnut w ćwierćnuty i ósemki poprzez triole. Jeden z naszych ulubionych trybów.

 

4. Podsumowanie

Pady zostały wykonane z gumy, która wzbudza pewne wibracje w pałkach, skutkiem czego po kilkudziesięciu minutach gry można odczuwać mrowienie w dłoniach. Ogromnym pozytywem w tym zestawie są brzmienia. Są one bardzo dobrze dobrane względem siebie w zintegrowanych zestawach. Yamaha DTX402K nie jest zestawem perkusyjnym z najwyższej półki, ale ma swoje zalety.

Perkusja ta idealnie nadaje się do domowego użytku, gdzie spokojnie każdy początkujący adept sztuki perkusyjnej może sprawdzić się i zobaczyć, czy bycie perkusistą jest właśnie dla niego.

Osobiście uważamy, że za tak niewielkie pieniądze Yamaha DTX402K może być doskonałym narzędziem do rozpoczęcia przygody z perkusją, a zwłaszcza z perkusją elektroniczną.

Producent: YAMAHA

OCENA: 4,5/5

 

Plusy:

 • Stabilna rama
 • Rozwijające funkcje treningowe
 • Solidne wykonanie

Pomiędzy:

 • Brak pada bębna basowego

Minusy:

 • Wibracje pałek w dłoniach wywołane przez materiał, z którego zostały wykonane pady