> > > Test BeatIt: Stopa pojedyncza Natal H-PS-SPS Smooth Pro

Jakiś czas temu otrzymaliśmy kolejną dużą przesyłkę od świetnego sklepu perkusyjnego, jakim bez wątpienia jest mieszczący się w Gdyni DrumStore. W środku znajdowały się dwie naprawdę ciekawe stopki firmy Natal – pojedyncza i podwójna. Oczywiście przetestowaliśmy je wnikliwie, a teraz właśnie nadeszła pora, aby podzielić się z Wami wynikami tych testów. Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wrażenia z testowania pojedynczego pedału stopy Natal o symbolu H-PS-SPS Smooth Pro.

1. Produkt

Testowany przez nas mechanizm stopy Natal H-PS-SPS Smooth Pro jest przedstawicielem najwyższej serii spośród oferowanych przez producenta mechanizmów tego typu. Jest on wykonany bardzo porządnie, a jego wyglądowi naprawdę niczego nie brakuje. System montowania do obręczy bębna basowego jest intuicyjny i nie sprawia żadnych problemów.

2. Podstawowa specyfikacja instrumentu:

 • producent: Natal
 • model: H-PS-SPS Smooth Pro
 • łańcuch: tak, podwójny
 • kształt krzywki: okrągły
 • samopoziomujący zacisk: tak
 • niepoślizgowy footboard: tak
 • kluczyk w zestawie: tak

3. Przebieg testu

Mechanizmu stopki Natal H-PS-SPS Smooth Pro nie testowaliśmy w naszym pomieszczeniu przeznaczonym do nagrań, ponieważ zależało nam na tym, aby urządzenie “pomęczyć” przez dłuższy czas, a nie przez kilka chwil. W tym celu nasz “reduktor” Viking zabrał pedał na próbę swojego zespołu, gdzie przez kilka godzin ogrywał go, co kilka numerów zmieniając ustawienia.

Jak już wspomnieliśmy, montaż urządzenia do obręczy centralki jest bardzo łatwy i intuicyjny – dokręcanie śruby odbywa się od prawej strony, bez konieczności operowania dłonią pod pedałem, a samopoziomujący zacisk od strony obręczy dopełnia dzieła. Regulacja kąta nachylenia bijaka odbywa się niezależnie od krzywki, co daje praktycznie nieograniczone możliwości ustawień. Nie są to oczywiście rozwiązania stosowane wyłącznie przez projektantów Natal, jednak warto wiedzieć, że ewentualny nabywca otrzyma urządzenie wyposażone w powszechnie stosowane zdobycze techniczne.

Konstrukcja mechanizmu jest mocna i stabilna. Perkusista otrzymuje dość masywny pedał, który czuje się pod nogą. Pod względem kultury pracy można go porównać do takich stopek jak DW 5000, Pearl Eliminator, czy Yamaha FP. Mamy więc do czynienia z mechanizmem “współcześnie klasycznym”, tzn. nie jest to ani vintage (czy raczej modern vintage), ani nowoczesna wyścigówka – po prostu dobry i solidny pedał pozwalający zagrać wszystko, co w muzyce obecnie można wykonać na jednej stopie. Mechanizm pracuje cicho, zmiana ustawień sprężyny odbywa się sprawnie – od lekkiego, bezwysiłkowego aż po stawiające opór pod nogą. Producent nie zdecydował się ani na dwustronny, ani czterostronny bijak – otrzymujemy po prostu główkę z filcową powierzchnią, jednak atak i punkt są naprawdę mocne. Jest to wersja łagodna (Smooth) – istnieje także wersja z eliptyczną krzywką (Fast), która wg producenta zapewnia większy atak.

4. Podsumowanie

Stopka Natal H-PS-SPS Smooth Pro to solidnie skonstruowany i dobrze funkcjonujący mechanizm, który spokojnie można wykorzystać w studio i podczas koncertu. Cena (około 600 złotych) prezentuje się dobrze na tle konkurencji, a także biorąc pod uwagę dobrą jakość produktu.

OCENA: 5/5

Producent: http://www.nataldrums.com/

Dystrybutor w Polsce: http://drumstore.pl/

Plusy:

 • dobre wykonanie
 • dobry wygląd
 • łatwy montaż (samopoziomujący zacisk)
 • regulacja kąta nachylenia bijaka niezależna od krzywki

Pomiędzy:

 • bijak z jednostronną główką (kwestia osobistych preferencji)

Minusy:

 • brak
Share