> > Test BeatIt: Superior Drummer 3

Jak wiadomo, firma Toontrack to zasłużony producent oprogramowania komputerowego dla perkusistów. Software’owe syntezatory takie jak Drumkit from Hell, EZDrummer oraz dwie poprzednie wersje programu Superior Drummer to już dziś klasyka. W powstaniu tych wszystkich produktów mieli swój udział najbardziej markowi perkusiści: Tomas Haake (Meshuggah), Harry Stinson (Nashville), John “Jabo” Starks (James Brown), Clyde Stubblefield (James Brown), Roy Wooten (Bela Fleck), John Tempesta (White Zombie, Rob Zombie, The Cult) czy Nir Z (Genesis, Jason Mraz, Joss Stone).

Niedawno otrzymaliśmy od firmy Audiostacja najnowszą wersję popularnego “Superiora”, a więc już trzecią. Reklamowana jest jako “przyszłość produkcji bębnów”. Zobaczmy, jak to z tym jest…

Superior Drummer 3 beatit.tv

Program Superior Drummer 3

1. Produkt i przebieg testu

Biblioteka brzmień została nagrana przez uznanego i nagradzanego reżysera dźwięku George’a Massenburga, który pracował (jako producent, inżynier dźwięku lub miksu) przy nagraniu ponad czterystu płyt, został wciągnięty w poczet członków Technology Hall of Fame, a także wyróżniony doktoratem Honoris Causa prestiżowej szkoły Berklee College of Music oraz czterema nagrodami Grammy. Pracował z takimi artystami jak Earth, Wind & Fire, Herbie Hancock, czy Billy Joel. Nagrań dokonano w Galaxy Studios w Belgii pomieszczenie do nagrań ma 330 m² powierzchni i sufit na wysokości 8 m, a hałas otoczenia zredukowano do 14 dBA.

Test przeprowadziliśmy w naszym własnym pomieszczeniu do nagrywania. Wykorzystaliśmy elektroniczny zestaw perkusyjny Roland TD-1KV. W toku testu zaprezentujemy m.in. cztery podstawowe interfejsy programu, konfigurację zestawów perkusyjnych, grę na zestawie elektronicznym, regulowanie artykulacji i dynamiki, wybór zestawów perkusyjnych i poszczególnych instrumentów, edycję brzmienia poszczególnych instrumentów, wybór i aranżowanie rytmów, funkcję TAP2FIND, sposoby kontrolowania ujęć dźwięku, tor miksera, a także edycję ścieżki bębnów.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego oprogramowania:

  • ponad 230 GB nieprzetworzonych próbek w rozdzielczości 44,1 kHz/24 bit
  • 7 zestawów perkusyjnych
  • tomy od 6 do 20 cali
  • 25 werbli, 35 konfiguracji podczas nagrywania
  • 16 bębnów basowych, 27 konfiguracji podczas nagrywania
  • próbki nagrano za pomocą jedenastu odseparowanych mikrofonów ustawionych w konfiguracji dookólnej
  • odtwarzanie w stereo lub do 11 systemów dookólnych
  • zintegrowana konwersja z audio do MIDI (offline)
  • około 350 vintage’owych i klasycznych brzmień perkusji elektronicznej
  • możliwość konfigurowania zestawów elektronicznych
  • wielość sposobów artykulacji dla talerzy (9 – crashe, ride’y i splashe, 27 – hi haty)
  • 35 efektów w mikserze (EQ, delay, reverb, filtry, dynamika, distortion, modulacja)
  • indywidualna kontrola nad mikrofonami i przegłosami
  • nowy interfejs z osobnymi oknami
  • Edit Play Style, Tap2Find, Song Creator i Song Track, jak również udoskonalona funkcja wyszukiwania
  • wbudowany edytor siatki MIDI
  • automatyka DAW z wbudowanym sterowaniem makrami
  • przeciąganie, upuszczanie i import próbek własnych i zewnętrznych
  • wsparcie klawiszy skrótu
  • wyszukiwanie tekstowe.

3. Produkt

Interfejs trzeciej generacji programu Superior Drummer posiada cztery podstawowe funkcje: drums tab, grooves tab, mixer tab oraz tracker tab. Praca a każdym z nich odbywa się intuicyjnie i łatwo, ponieważ wszystko jest rozwiązane bez zarzutu od strony graficznej.

Zaczynamy od konfiguracji – na pokładzie znajdziemy większość dostępnych na rynku zestawów elektronicznych. Aby rozpocząć grę na takim zestawie należy podłączyć go do gniazda MIDI. Można wtedy grać, nagrywać i odtwarzać swoje nagrania. Mamy oczywiście możliwość regulacji dynamiki i artykulacji (np. 9 sposobów dla crashy, ride’ów i splashy, 27 dla hi hatów i 8 dla werbli). Do wyboru użytkownik otrzymuje do wyboru 7 zestawów perkusyjnych (Ayotte, Gretsch, Pearl, Premier, Yamaha, dwie konfiguracje Ludwiga, tzn. z tomami standardowymi oraz koncertowymi), a także możliwość wyboru instrumentów – można zmienić dowolny instrument w zestawie, a także dodawać instrumenty do danego zestawu. Edycja instrumentu, tzn. głośność, solo, strojenie, reverse, artykulacja, wysokość obwiedni, krzywa, bramkowanie, siła uderzenia, warstwy dla rodzajów uderzeń (zamienne oburącz, randomize itd.) również nie sprawia szczególnych problemów.

W groove’ach użytkownik otrzymuje przepastną bibliotekę rytmów, zwrotek, refrenów, łączników, przejść perkusyjnych w różnych stylach muzycznych (funk, rock, metal, jazz, blues, pop itd.). Wybór ułatwia wyszukiwarka tekstowa – można wyszukiwać według kryteriów takich jak styl, tempo, metrum itd. Do rytmów, przejść itd. można dobierać poszczególne elementy zestawu (tzn. instrumenty takie jak werbel, centralka, tomy, talerze), naturalnie uderzane na różne sposoby, np. otwarty/zamknięty hi hat, tomy lub werbel uderzane naprzemiennie itd. Rytmy można aranżować, np. wykorzystać ride’a uderzanego w korpus, a następnie przejść na kopułkę. Wszystkie dostępne rytmy można dostosować do jednego tempa. Mamy także funkcję TAP2FIND, która polega na tym, że można zagrać swój własny przebieg rytmiczny i za jej pomocą wyszukać podobne rytmy znajdujące się w bibliotece. Rytmy można również kwantyzować.

Liczba wyjść audio w mikserze jest zależna od karty dźwiękowej. Użytkownik otrzymuje praktycznie pełną kontrolę nad ujęciami dźwięku, tzn, możliwość dodawania i odejmowania instrumentów (głośniej/ciszej, bliżej/dalej), zmiany fazowania i poziomu obwiedni (skrócona/wydłużona), funkcje takie jak TIME OFFSET, MUTE, SOLO itd. Tor miksera daje naturalnie takie możliwości edycyjne jak: więcej/mniej instrumentu, dodawanie efektów, wysyłka, panorama, ustawianie poziomów w dB itd. Podstawianie brzmień odbywa się za pomocą funkcji AMOUNT i BLEED, następnie dobieramy czytanie próbki, kopiujemy ścieżkę i wybieramy następny instrument. Istnieje także możliwość eksportu ścieżki MIDI – można tu zmieniać tempo oraz podmieniać instrumenty (tak pojedynczo, jak i całe zestawy).

Pracując na programie Superior Drummer 3 otrzymujemy oczywiście tak prozaiczne funkcje jak równanie do siatki, zmiana tempa i metrum, kwantyzacja, wybór sposobu uderzania (różne poziomy dynamiki, uderzenia naprzemienne itp.), zgrywanie śladów, ale także bardzo bogaty wybór mikrofonów i ich ustawień. Dotyczy to ich rodzajów (pojemnościowe, kierunkowe), umiejscowienia (wewnątrz i na zewnątrz bębna), werbla (góra i dół), otoczenia (bliskie i dalekie), overheadów, regulacji przesłuchów itd.

Zależnie od tego, czy klient posiada wcześniejsze wersje Superiora dostępne będą trzy konfiguracje programu:

  • zwykła – dla klientów nie posiadających programów Superior Drummer 2 i EZdrummer 2

Pakiet do pobrania SD3 Regular

  • upgrade – dla klientów posiadających program Superior Drummer 2

Pakiet do pobierania SD3 "Upgrade"

  • crossgrade – dla klientów posiadających program EZdrummer 2

Pakiet do pobrania SD3 "Crossgrade"

Do pobierania (po uprzedniej rejestracji) przewidzianych jest 6 pakietów:

1. “Software” (około 230 MB)
2. “Basic Sound Library” (około 40 GB)
3. “Room” (około 46 GB)
4. “Surround 1” (około 43 GB)
5. “Surround 2” (około 52 GB)
6. “Bleed” (około 54 GB).

4. Podsumowanie

Posiadacze i użytkownicy “Superiorów” wcześniejszych generacji nie będą mieli większych kłopotów z obsługą wersji 3.0. Dla osób nieobeznanych z tym programem nie powinna ona stanowić większego problemu, ponieważ wszystko jest rozwiązane bez zarzutu, tak od strony graficznej, jak i logicznej. Czy rzeczywiście przyszłość zawitała do nas już dziś? Trzeba stwierdzić, że właściwie tak. Jakość próbkowania, efektów, a co za tym idzie również brzmienia partii perkusyjnych przygotowanych na tym programie po prostu powala. Jeśli można się do czegokolwiek przyczepić, to może chciałoby się mieć jeszcze kilka zestawów perkusyjnych do wyboru (np. Slingerland, DW). Z drugiej jednak strony mamy możliwość wgrywania własnych brzmień, więc nic straconego. Superior Drummer 3 to program w zasadzie kompletny. Czy eliminujący potrzebę posiadania perkusisty w studio? Mamy nadzieję, że nie…

Producent: Toontrack

Dystrybucja w Polsce: Audiostacja

OCENA: 5TOP

Oto przykładowa ścieżka bębnów zagrana na zestawie elektronicznym Roland TD1-KV:

Plusy:

  • częstotliwość próbkowania 44,1 kHz/24 bit
  • 7 zestawów perkusyjnych (tomy 6″ – 20″, 25 werbli, 16 bębnów basowych)
  • około 350 vintage’owych i klasycznych brzmień perkusji elektronicznej
  • wielość sposobów artykulacji
  • indywidualna kontrola nad mikrofonami i przegłosami
  • nowy interfejs z osobnymi oknami
  • wsparcie klawiszy skrótu
  • wyszukiwanie tekstowe

Minusy:

  • brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby moduł perkusyjny Superior Drummer 3 przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was ze studia BeatIt!

Share