> > > Vintage Test BeatIt: werbel Premier 2000 Aluminium

Latem ubiegłego roku zrobiliśmy sobie wycieczkę do siedziby firmy MW-Vintage, która jest znana polskim fanom perkusji nie tylko z materiałów zamieszczanych przez beatit.tv, ale także może się pochwalić coraz bogatszą ofertą bębnów nieco starszej daty. W piękny i słoneczny dzień prowadzący firmę Mateusz Wysocki udostępnił nam swój show room, w którym rozstawiliśmy kilka zestawów vintage’owych do tzw. “ostukania”. Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który, jako maniak wintydżu, były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.

Testujemy werbel Premier 2000 Aluminium

1. Produkt

Premier 2000 to model, który pierwszy raz znalazł się w katalogu firmy w 1968 r. i stał się ikoną nie tylko wśród produktów tej marki, ale w historii perkusji w ogóle. Można powiedzieć, że instrument ten stał się odpowiedzią na Super Sensitive Ludwiga. Dostępne były korpusy o głębokości 4″, 5,5″ oraz 6,5″, a także wersja koncertowa o głębokości 12″. Na początku endorserem tego modelu był Keith Moon, a wśród kolejnych znanych użytkowników znaleźli się: Clem Burke (Blondie), John Maher (Buzzcocks) czy Rick Buckler (The Jam). Testowany egzemplarz ma głębokość 5,5″ i jest instrumentem w sporym stopniu “zkastomowanym” ponieważ, według słów Mateusza Wysockiego, przeszedł kapitalny remont. Został proszkowo pomalowany, zmieniono w nim osprzęt oraz maszynkę “flo-beam” na klasyczną z regulowanym buttendem (dzięki temu ostatniemu zabiegowi do werbla pasują wszystkie typy nowoczesnych sprężyn). Instrument wyprodukowano około 1979 r.

2. Podstawowa specyfikacja werbla:

  • producent: Premier
  • model: 2000
  • rozmiar: 14″ x 5,5”
  • korpus: aluminium bezszwowe
  • grubość: 1,2 mm
  • obręcze: górna – Power Hoop 2,3 mm, dolna 1,6 mm, strojenie na 8 śrub
  • maszynka: odlewana wajcha z regulowanym buttendem – nowa
  • okucia: Premier
  • sprężyny: 25 zwojów, stal
  • naciągi: Remo Encore CS Coated / Remo Encore Ambassador Snare – nowe
  • kolor: Antyczne Srebro

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu werbla Premier 2000 Aluminium 14″ x 5,5″ wykorzystaliśmy także zestaw Sonor Phonic Acrylic (TUTAJ) oraz talerze Impression Cymbals: hi hat Leon Collection 15″, crash Hollister 17″ oraz ride Leon Collection 22″.

Max zaprezentował najpierw pojedyncze uderzenia w membranę oraz obręcz i fragmenty rudymentów na różnych poziomach dynamiki ze zdjętymi sprężynami, a następnie powtórzył to samo przy założonych sprężynach oraz zagrał z wykorzystaniem całego zestawu.

Werbel Premier 2000 Aluminium 14″ x 5,5″ to wspaniała rzecz dla miłośników vintage’u. Ma odpowiedni “strzał” oraz spory zakres dynamiczny, świetnie reaguje na każde wzbudzenie pałką, nie ma przesadnie długiego wybrzmienia, a przy braku tłumienia, nie zachowuje się jak Dzwon Zygmunta w Dzień Niepodległości. Również i wygląd może zaciekawić, ponieważ jego customowe, srebrno-grafitowe wykończenie przywodzi na myśl Ludwiga Acrolite.

Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja: “Premier 2000 to jeden z cieplej brzmiących metalowych werbli, na jakich miałem okazję ostatnio grać. Jest czuły, z dość dużym zakresem dynamicznym, ale nie przytłaczający głośnością i metalicznymi przydźwiękami. Doskonale nada się do muzyki rockowej jak i delikatniejszego grania typu singer-songwriter, pomijając może skrajne gatunki takie jak ekstremalny metal czy jazz, choć może i tu mógłby pozytywnie zaskoczyć!

Werbel można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: https://mw-vintage.pl/premier-werbel-2000-14-x-5-custom-vintage/

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel Premier 2000 Aluminium 14″ x 5,5″ w wykończeniu Antique Silver przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja z siedziby MW-Vintage!