> > > BeatIt testuje: werbel TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum

Jakiś czas temu przyszła do naszej siedziby całkiem pokaźna paczka zawierająca zestaw TAMA Superstar Hyper Drive Duo oraz talerze Meinl Classics. Po otwarciu kartonów i przyjrzeniu się wszystkim bębnom, ze szczególnym uwzględnieniem “werblo-tomu” wchodzącego w skład zestawu, wiedzieliśmy już, że będzie bardzo interesująco. W obliczu takiej sytuacji jedyne, co nam pozostało, to zmierzyć się z tym arcyciekawym wyzwaniem.Zwłaszcza, że wiemy już w jaki sposób TAMA zamierza zaatakować rynek oraz uszy i portfele perkusistów w tym roku…

Do “ostukania” tych bębnów i blach zaprosiliśmy jednego z dobrze zapowiadających się bębniarzy młodego pokolenia. Jeremiasz Baum (bo o nim mowa) jest finalistą i laureatem konkursu Young Drum Hero z 2014 r. oraz zwycięzcą o dwa lata późniejszej edycji tej imprezy. Sądzimy także, że jest on doskonałym człowiekiem do tego, aby zasiąść za zestawem TAMA Superstar Hyper Drive Duo wyposażonym w werbel TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum i blachy Meinl Classics Custom, ponieważ są one wręcz stworzone do muzyki, którą ten perkusista wykonuje na co dzień (choć nie tylko). Skupmy się na aluminiowym werblu.

test werbla TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum

Werbel TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym własnym, niedawno urządzonym pomieszczeniu do nagrywania. Wykorzystaliśmy również nadesłany nam zestaw perkusyjny TAMA Superstar Hyper Drive Duo, firmowe naciągi (powlekane na tomach i werblach, przezroczysty na centralce), hardware nadesłany nam przez dystrybutora, a także talerze Meinl Classics Custom. W trakcie testu Jeremiasz Baum zagrał na werblu w trzech strojach: niskim, średnim i wysokim, a także wykonał fragment utworu z repertuaru swojego zespołu Paranoid Mind, zatytułowanego “Passing Nights“.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego werbla:

 • producent: Tama
 • model: S.L.P. Classic Dry Aluminum
 • wymiary: 14″ x 5,5″
 • wykończenie: aluminium
 • materiał: aluminium, korpus bezszwowy o grubości 1,2 mm
 • obręcze: stalowe (Steel Mighty Hoop)
 • charakter: skupiony, selektywny, krótkie wybrzmienie

test werbla TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum

3. Produkt i brzmienie

Jak sama nazwa wskazuje, korpus werbla TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum wykonany jest z aluminium. Jest to korpus bezszwowy, jego grubość wynosi 1,2mm, a na środku znajduje się pojedyncza wypukła linia, która nadaje instrumentowi klasycznego, wręcz vintage’owego wyglądu. Stalowe obręcze Steel Mighty Hoop uzupełniają to wrażenie. Sprężyny (20 zwojów) są odpowiednio czułe, a atak mocny, choć nie agresywny. Mechanizm napinania sprężyn działa bez zarzutu. Podobnie jak wygląd, również brzmienie tego instrumentu ma charakter klasyczny – jest ono skupione, selektywne, o krótkim wybrzmieniu. Świetnie nadaje się do takich stylistyk jak funk, fusion, pop, jazz czy rock. Potencjalni młodzi użytkownicy nie muszą się jednak obawiać – werbel ten posiada wszystkie walory niezbędne do wykonywania muzyki współczesnej, co udowadnia nasz film. Jest to instrument oferujący zawodowe brzmienie w bardzo przystępnej cenie.

werbel Tama S.L.P. Classic Aluminum beatit.tv

4. Podsumowanie

Sami uważamy instrument za bardzo dobry, jednak naszym zdaniem najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź samego Jeremiasza Bauma:

“Cieszy mnie fakt, że mogłem sprawdzić werbel TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum w trzech strojach. Muszę stwierdzić, że bardzo dobrze zmiksował się z muzyką w niskim stroju, choć w takim przypadku potrzebuje on wytłumienia, ponieważ sam z siebie generuje sporo przydźwięków, Średni strój był poprawny i spełniał wszystkie warunki brzegowe, jakie stawiam werblom, jednak najbardziej ten instrument spodobał mi się w wysokim stroju. Ten mega strzał i brzmienie à la funky drummer na sterydach – świetne!”.

Producent: http://www.tama.com/eu/index_pl.php

Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl/

OCENA: 5/5

Plusy:

 • bardzo dobre wykonanie
 • ciepłe, klasyczne brzmienie
 • uniwersalność stylistyczna
 • cena
 • piękny wygląd

Minusy:

 • brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel TAMA S.L.P. Classic Dry Aluminum przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Jeremiasz Baum!

Share