Podczas naszej wizyty w siedzibie firmy DW, mieszczącej się w kalifornijskim Oxnard, otrzymaliśmy od Johna Gooda książkę jego autorstwa, zatytułowaną “The Book Of Plies“. Należy zaznaczyć, że tytuł jest grą słów mającą swój początek w czasach, gdy przyszły mózg operacji Drum Workshop Inc. jeździł po świecie jako techniczny wielu perkusistów. Od menedżera trasy otrzymywało się wówczas książeczkę z informacjami organizacyjnymi, takimi jak miejsca zbiórek, godziny spotkań, wyjazdów, rozpoczęcia pracy itd. Ponieważ informacje te rzadko zgadzały się z prawdą, uczestnicy tras szybko znaleźli na to własne określenie – “The Book Of Lies” (“Księga kłamstw”). Tytuł omawianej publikacji jest zatem odwołaniem do tamtego okresu w zawodowym życiu współtwórcy jednej z największych marek w świecie perkusji.
Omawiana pozycja nie jest biografią, ani autobiografią Johna Gooda. Nie znajdziecie tu opowieści lub zdjęć z dzieciństwa bohatera czy też z rockandrollowego życia w trasie. Zgodnie z tytułem jest to prawdziwa “Księga sklejek” lub, inaczej rzecz ujmując, przedstawienie filozofii autora dotyczącej przejścia od produkcji bębnów z gotowych korpusów do wytwarzania własnych, a następnie poszerzania oferty ich dotyczącej o najróżniejsze ułożenia słojów i ich kombinacje, nowe rodzaje drewna (oprócz klonu i brzozy sukcesywnie pojawiały się: wiśnia, dąb, mahoń, eukaliptus, amarant, topola, bambus) oraz ich połączenia. Otrzymujemy więc przyczyny i opis eksperymentów z klejem, pierścieniami wzmacniającymi, ułożeniem słojów, łączeniem różnych typów sklejki, rozmaitymi kątami oraz kształtami krawędzi. Dowiadujemy się także, jakie efekty dźwiękowe przyniosły wszystkie te działania w odniesieniu do barwy, częstotliwości i wybrzmienia.
Ponieważ John zdaje sobie sprawę z faktu, iż od tych wszystkich kombinacji związanych z korpusami (VLT, HVLT, X-Shell, HVX, pierścieniami wzmacniającymi, rodzajami sklejki itd.) może się zakręcić w głowie, książka zawiera tabelę wysokości i jasności brzmienia poszczególnych modeli (różnice w tej mierze są skutkiem tych połączeń), a także rozkładaną tabelę z danymi dotyczącymi wszystkich modeli bębnów DW, typów sklejki, rozmiarów, typów korpusów i sposobów ich łączenia.
Rzecz została wydana w formie albumu ze wspaniałymi zdjęciami i ilustracjami omawianych zagadnień technicznych. Piękną przedmowę do niej napisał sam Neil Peart z zespołu Rush, i to (jak powiedział nam John) 15 minut po wysłaniu maila z prośbą i jej napisanie. Dobrą wiadomością jest to, że całość można przeczytać na stronie firmy DW w wersji elektronicznej. Dla wszystkich fanów brzmienia i użytkowników bębnów DW jest to praktycznie pozycja obowiązkowa. Pozostałe Bębniarki i pozostali Bębniarze mogą spokojnie zapoznać się z książką “The Book Of Plies“, ponieważ przybliża filozofię tworzenia bębnów przyświecającą jednej z najważniejszych firm perkusyjnych w historii. My w beatit.tv sądzimy, że warto wiedzieć takie rzeczy…
Share