> > > Test BeatIt: pałki perkusyjne Polmuz

Nadeszła do nas kolejna świeżutka przesyłka ze sklepu perkusyjnego DrumStore, który ma swoją siedzibę w Gdyni, o czym wiedzą wszyscy maniacy bębnów w naszym kraju. Tym razem nie była ona zbyt duża, ponieważ nie zawierała zestawu perkusyjnego czy kilku werbli. Jej skromne rozmiary były spowodowane tym, że w środku znalazło się tylko i aż kilka kompletów pałek. Natychmiast zabraliśmy się do testowania, a wynikami testów dzielimy się z naszymi widzami w tej chwili.

Testujemy pałki Polmuz HI5A

1. Przebieg testu

Wyjątkowo nie przeprowadziliśmy testu w naszym własnym pomieszczeniu do nagrywania. Każdy z członków naszego zespołu po prostu zabrał te pałki do swojej ćwiczeniówki, na próbę kapeli i na prowadzone przez siebie zajęcia perkusyjne. W ten sposób uzyskaliśmy większe pojęcie na temat ich wytrzymałości, ponieważ testowana para musiała znieść kilka godzin indywidualnych ćwiczeń, cztery próby (po jednej na każdego z nas) i kilkanaście lekcji, co daje sumę ponad 20 godzin w rękach czterech perkusistów grających z różną siłą.

2. Podstawowa specyfikacja testowanych pałek:

 • producent: Polmuz
 • model: Hickory Premium
 • rozmiar: 5A
 • oznaczenie modelu: HI5A
 • długość: 407 mm
 • średnica: 14.4 mm
 • materiał: Premium Hickory
 • kształt główki: acorn
 • wykończenie: lakier, podwójna warstwa
 • farba: nie

3. Produkt i brzmienie

Rozwinięcie nazwy testowanych pałek to Polmuz Hickory Premium 5A i mówi o nich wszystko, co najważniejsze. Drewno, z którego je wykonano to hikora, a przymiotnik “Premium” sugeruje najwyższą jakość budulca. Dodajmy, że jest to hikora amerykańska. Rozmiar to oczywiście 5A. Paki są podwójnie lakierowane, ale nie znaczy to, że lakier nadał im nadmierną gładkość – dobrze trzymają się w dłoniach (a przecież skóra dłoni każdego z naszej czwórki ma inne właściwości). Podwójna warstwa lakieru ma raczej za zadanie podnieść trwałość produktu i chyba się to udało, ponieważ po dwudziestu kilku godzinach używania przez czterech bębniarzy pałki nie tylko nie połamały się, ale dopiero zaczęły się siepać (lakier oczywiście ucierpiał). Warto też wspomnieć o fakcie, iż logo zostało naniesione w miejscu, do którego palce nie sięgają zbyt często podczas gry, dzięki czemu ulega ono wytarciu nieco później niż to bywa w przypadku wielu produktów konkurencji.

Pałki Polmuz Hickory Premium 5A są wyważone tak, aby “szły do przodu” – jak mawiają perkusiści. Nie są może bardzo wyścigowe, ale nie trzeba z nimi walczyć, aby zagrać szybsze przebiegi po całym zestawie. Odbicie można określić jako standardowe, tzn. nie jest ono w żaden sposób zaskakujące lub utrudniające grę. Jeśli chodzi o granie na talerzu ride, testowane pałki nadają się do swingowania i grania szybszych figur rytmicznych. Pojedyncze uderzenia w crasha, hi hat, splasha lub chinkę bezproblemowo wydobywają z blach pełnię charakterystyki w dynamice od pianissimo do fortissimo. To samo dotyczy tomów i werbla. Podczas gry na tym ostatnim instrumencie ci z nas, którzy grają mocniej mieli wrażenie, że troszkę brakuje tym pałkom masy, zwłaszcza przy grze rimshotami i uderzaniu w krawędź zamkniętego hi hatu. Odnieśliśmy także wrażenie, że w ostatnich dwóch przypadkach pałki nieznacznie wibrują, co może powodować lekki dyskomfort podczas wielogodzinnego grania. Nie jest to jednak odczucie bardzo silne i perkusiści grający wielogodzinne maratony (np. wesela, imprezy sportowe) nie muszą się go obawiać.

4. Podsumowanie

Pałki Polmuz Hickory Premium 5A zostały wykonane na wysokim poziomie i spełniają wszelkie wymagania stawiane zawodowym pałkom, tzn. są proste (niby oczywistość, ale różnie z tym bywa 😉 ), odpowiednio wyważone, wytrzymałe i brak w nich sęków. Każda para jest “zapakowana” w niewyjściową gumkę recepturkę zamiast efektownego kartonika. Pamiętajmy jednak o trzech sprawach. Po pierwsze to nie kartonik gra. Po drugie jest to podejście w miarę ekologiczne (redukujemy zużycie papieru). Po trzecie 42 zł za parę pałek z półki pro z pewnością rekompensuje brak takiego kartonika, a na dodatek taka cena to kolejny czynnik, który powinien zachęcać perkusistów do tego, aby się tym produktem zainteresować. Z niecierpliwością czekamy na inne rozmiary, jak choćby 7A dla “jazzerów” oraz 5B dla “rockerów”!

Producent: https://polmuzdrums.com/ / https://www.facebook.com/PolmuzDrums

Dystrybutor: http://drumstore.pl/

OCENA: 5/5

Plusy:

 • dobra jakość wykonania
 • duża wytrzymałość
 • dobre wyważenie
 • dobre brzmienie

Minusy:

 • brak

Przeczytaj także:

Test prototypowego zestawu Polmuz Birch Model 4

Test zestawu Polmuz Birch Model 3 Blue to Black Fade

Test zestawu Polmuz Tulipwood Aqua Blue

Test werbla Polmuz Tulipwood

Test werbla Polmuz Jawor

Artykuł na temat historii bębnów Polmuz