> > > BeatIt testuje: werbel Natal Hand Hammered Old Bronze

Jakiś czas temu otrzymaliśmy sporą przesyłkę od importera i dystrybutora wielu cenionych, a także mniej znanych marek, gdyńskiego sklepu DrumStore. W kilku pokaźnych kartonach czekał na nas najróżniejszy sprzęt perkusyjny, który z wielką radością przetestowaliśmy. Pod naszą lupę trafiły m.in. talerze, gongi i werble. Tym razem trafiło na werbel rosnącej w siłę firmy Natal, a dokładniej model Hand Hammered Old Bronze.

Testujemy werbel Natal Hand Hammered Old Bronze

1. Opakowanie i wygląd.

Werbel zapakowany był w karton z dużym logo firmy. W środku oprócz samego instrumentu i kilku dodatkowych warstw tektury nie znajdowało się nic, co wprawiłoby w radość zbieraczy gadżetów, wszak nie o to tu chodzi. Po wyciągnięciu z pudła naszym oczom ukazał się wykonany niezwykle starannie bęben. Wykończenie jest wprost fenomenalne! Brązowy kolor idealnie łączy się z wgłębieniami po młotkowaniu. Firmowe, podwójne, okrągłe lugi typu “Sun”, które są nieco ciemniejsze od obręczy i śrub w pełni dopełniają ogólny wygląd tego bębna.

Werbel Natal opakowanie

2. Produkt.

Wyposażony w gładko pracującą maszynkę Tri-Throw oraz 2,3 milimetrowe obręcze brązowy werbel jest bardzo wyraźnym instrumentem. Pisząc “wyraźny” mamy na myśli inne, bardziej dosadne słowo. Natal Hand Hammered Old Bronze jest po prostu bardzo głośny! Jeśli ktoś marzy o werblu, dzięki któremu będzie wyraźnie akcentował nuty ozdabiając je przy okazji delikatnymi duszkami- radzimy się zastanowić. W tym przypadku nawet duszki są bardzo donośne. Werbel ten ma jednak bardzo przyjemny dla ucha rimshot, który bez problemu przebije się przez ścianę rozkręconych gitar. Brzmieniem przypomina nieco znaną serię stalowych werbli Supraphonic firmy Ludwig, co jest niewątpliwym plusem. Ogólnie byliśmy zadowoleni z możliwości grania na tym pięknym instrumencie.

Werbel Natal wygląd

3. Przebieg testu.

Po wyciągnięciu z kartonu werbel został nastrojony nieco wyżej. Po wnikliwym ograniu samego bębna przy wyłączonych sprężynach, oraz konkretnej dawce różnorakich paradiddli oraz werblówek przy włączonej sprzężynie dołączyliśmy go do reszty zestawu. Do testu z innymi bębnami użyliśmy seta Natal Arcadia Rock (24″, 13″, 16″), który świetnie pasował do rockowego charakteru Hand Hammered Old Bronze. W połączeniu z dużymi rozmiarami beczek dało się wyczuć ducha Johna Bonhama- rewelacja! Werbel z pewnością sprawdzi się właśnie w tego typu muzyce.

Werbel Natal Maszynka

4. Podsumowanie.

Natal Hand Hammered Old Bronze to bardzo głośny i pięknie wykonany instrument. Nadaje się raczej do głośniejszych gatunków muzyki, i tam na pewno znajdzie swoje zastosowanie. Dla nas jest on trochę za głośny, i ciężko jest na nim grać naprawdę ciche motywy, ale miłośnicy rockowego bębnienia mogą bez obaw wykorzystywać jego wielki potencjał, zarówno w studio jak i na koncertach! Cena to około 1600 zł.

Werbel Natal Sprężyny

Producent: http://www.nataldrums.com/

Dystrybutor: http://drumstore.pl/

Plusy:

  • Piękne wykonanie
  • Charakterystyczne, przebijające się brzmienie

Minusy:

  • Momentami zbyt głośny
  • Trudno gra się na nim duszki

Ocena: 4/5

Werbel Natal lugi