> > > Testujemy werbel Tama Star Reserve Cedar 14” x 6”

Jakiś czas temu otrzymaliśmy sporą przesyłkę od firmy Meinl, w której m.in znajdowały się werble japońskiego producenta firmy Tama. Wiemy bardzo dobrze, że z werblami Tama nie ma żartów. Są to instrumenty z najwyższej półki o rozpoznawalnym brzmieniu i bezprecedensowej jakości wykonania. Czy tak będzie w przypadku tego testu? Zobaczcie i przeczytajcie poniżej nasze wrażenia z testowania werbla Tama Star Reserve Solid Cedar 14” x 6”.

1. Przebieg testu

Werbel został przetestowany w naszym nowym studio Luta Recording. Nasz liveroom to 40 metrowe pomieszczenie z wysokością na poziomie 6 m. Do nagrania posłużył nam interfejs Rme UFX+, preampy Rupert Neve oraz mikrofony DPA.

2. Podstawowa specyfikacja produktu

  • Rozmiar 14″ x 6″
  • Sprężyny: Starclassic Bell Brass Snare Wires (MS20SN14B)
  • Maszynka: MLS50A/MLS50B
  • Lugi: STAR Lug (MSL90SC)
  • Korpus: 8mm, solid (1 kawałek)
  • Materiał: Cedr Japoński
  • Obręcze: Mosiężne Mighty Hoop (8 otworów)
  • Wykończenie: Olejowanie – Burnt Oiled Cedar (BOC)
  • Naciągi: Remo

3. Produkt i brzmienie

Od pierwszego kontaktu z instrumentem czuć wyjątkową jakość i precyzję wykonania. Nie ma również tutaj do czynienia, jak w przypadku customowych rozwiązań, z nadmiernym bogactwem wykończenia. Wszystkie elementy hardware werbla zostały dobrane idealnie i nie przykuwają zbyt mocno uwagi, a są jednak do zauważenia. Piękne obręcze z grawerem (Might Hoop mosiądz), maszynka MLS50A/MLS50B, czy nierzucająca się zbyt nachalnie plakietka z logo Tama Star, to przykład na idealne dobranie szczegółów przez konstruktorów tego instrumentu. Dodając do tego wykończenie w technice olejowania otrzymujemy wspaniałe wyglądający instrument. Nie zawsze wygląd idzie w parze z jakością dźwięku. W przypadku tego instrumentu może spokojnie użyć twierdzenia, że ten werbel jak wygląda, tak brzmi. Cedr, z jakiego został wykonany werbel, to duże drzewo iglaste należące do rodziny Pinaceae. W starożytności nazywano je świętym drzewem. Z jego drewna budowano świątynie, sarkofagi faraonów i posągi bogów. Jeśli chodzi o instrumenty muzyczne, cedr jest używany głównie do rezonansowych topów gitar klasycznych i akustycznych. Charakterystyka brzmienia przypomina połączenie świerku i mahoniu, dźwięk jest miękki i delikatny, z wieloma pozytywnymi wydźwiękami, ale drewno reaguje na wytwarzany dźwięk szybciej niż mahoń, czyniąc go bardziej kontrastowym i precyzyjnym.

Zawsze staramy się przekazać Wam całość spektrum brzmienia instrumentów przez nas testowanych i również w tym przypadku zagraliśmy na na tym instrumencie w trzech strojach (wysokim, średnim i niskim). Pograliśmy na werblu bez sprężyn i z tłumieniem za pomocą żelka. We wszystkich przypadkach werbel brzmi rewelacyjnie. Podczas nagrywania nasze odczucia, co do strojenia go w niskich dźwiękach, były lekko zachwiane, ale na etapie postprodukcji okazało się że były to tylko obawy. Werbel również „gada” w niskim stroju. Instrument stroi się w trzy sekundy, nie ma mowy o jakiś przeddźwiękach, czy niepożądanych alikwotach. Całość brzmi spójnie, z świetnym ogonem w postaci wybrzmienia. Sam instrument wręcz klei się do ręki. Zwłaszcza w przypadku grania tzw. duszków czuć pełną kontrolę na dynamiką i artykulacją każdego uderzenia. Naszym zdaniem to instrument bardzo uniwersalny, który może znaleźć zastosowanie w bardzo szerokiej gamie styli muzycznych od bluesa, przez jazz aż do solidnego rocka. Jedyna rzecz do której można by się przyczepić, to brak ze strony producenta wyposażenia tego instrumentu w pokrowiec. Przy cenie na poziomie 6.000 zł. taka opcja wydawałby się się obligatoryjna. Podsumowując instrument wart swojej ceny, uniwersalny w swoim brzmieniu, nietuzinkowy w wykończeniu i z charakterem. Nic nam innego nie pozostaje, jak ocenić ten instrument na 5.

Oto punktacja:

Wygląd: 10

 

Brzmienie: 10

 

Innowacyjność:10

 

Cena: 10

 

Jakość wykonania: 10

 

RAZEM: 50

 

Minusy – brak

 

Pomiędzy – brak pokrowca

 

Plusy –Uniwersalność  w brzmieniu, jakość wykonania bez niepotrzebnego przepychu,

 

Ocena całościowa: 5

 

Już teraz zapraszamy do obejrzenia wideo testu, w którym zobaczycie Tama Star Reserve Solid Cedar 14” x 6”.