> > > Panel edukacyjny BeatIt #2: Jak sobie radzić z tremą?

W czasie epidemii perkusiści oraz firmy perkusyjne starają się zaproponować bębniarzom zamkniętym w domach jakieś zajęcie związane z ukochanym instrumentem. Artyści i szkoły proponują lekcje online, a firmy pogadanki, wywiady, a nawet warsztaty.

Nie inaczej jest w przypadku beatit.tv. Proponujemy Wam nowy sposób kontaktu w naszej działalności, a mianowicie panele edukacyjne online, które streamujemy na żywo, a następnie zamieszczamy na naszym kanale.

Drugi z takich paneli odbył się 8 maja, kiedy to Maciej “Ślepy” Głuchowski mówił o tym, jak radzić sobie z tremą. Oto najważniejsze punkty jego pogadanki:

1. Trema jest nieodłącznym elementem każdego zawodu związanego z wystąpieniami publicznymi i trzeba ją wpisać w swoje poczynania. Można nawet powiedzieć, że nieposiadanie tremy świadczy o tym, że coś z daną osobą jest nie tak.

2. Wpływ tremy potrafi być druzgocący dla wykonania. Wokalistom załamuje się głos, a perkusiści spinają mięśnie, co powoduje niemożność zagrania aranży przygotowanych w salce prób gdy nie ma stresu. Podstawą walki z tremą jest świetne przygotowanie. Jeżeli jesteś przygotowany na 100%, to na scenie zagrasz na 60%. Należy zatem przygotować się na przysłowiowe 200%.

3. Należy być ogranym. Znaczy to, że musimy mieć codzienny kontrakt z instrumentem, dzięki czemu nasze mięśnie są w formie, jesteśmy ogólnie rozgrzani w sensie tzw. pamięci mięśniowej i muzycznej.

4. Zapomnijcie o występowaniu po używkach. Alkohol rozluźnia, ale po pewnym czasie spina i powoduje, że człowiek się odwadnia. Narkotyki początkowo powodują, że granie się udaje, a nawet czujemy się lepiej, jednak najpierw spowodują, że nie będziemy potrafili zagrać bez nich, a ostatecznie i tak nie będziemy grać – będziemy myśleć tylko o nich.

5. Przed koncertem (zwłaszcza bardzo prestiżowym (np. Pol’and’Rock, realizacja telewizyjna) skupcie się na sobie, tzn. poćwiczcie wprawki na padzie w odosobnieniu, wyjdźcie z garderoby na spacer, odizolujcie się od deprymujących okoliczności, wejdźcie na miejsce kilkanaście minut przed graniem (oczywiście po próbie dźwięku). Jeśli jednak z tremą sobie wciąż nie radzicie, to zalecamy wizytę u specjalisty-psychologa.