> > > Panel edukacyjny BeatIt #3: Pałki perkusyjne

W okresie epidemii wirusa COVID-19 perkusiści oraz firmy perkusyjne starają się zaproponować bębniarzom zamkniętym w domach jakieś zajęcie związane z ukochanym instrumentem. Artyści i szkoły proponują lekcje online, a firmy pogadanki, wywiady, a nawet warsztaty.

Podobnie jest w przypadku beatit.tv. Proponujemy Wam nowy sposób kontaktu w naszej działalności, a mianowicie panele edukacyjne online, które streamujemy na żywo, a następnie zamieszczamy na naszym kanale.

Trzeci z takich paneli odbył się 15 maja, kiedy to Maciej “Ślepy” Głuchowski mówił o pałkach perkusyjnych. Oto najważniejsze punkty jego pogadanki:

1. Maciej traktuje pałkę perkusyjną jako instrument, ponieważ ma ona wpływ na brzmienie talerzy (przede wszystkim) oraz bębnów (w nieco mniejszym stopniu). Z tego względu warto mieć świadomość tego, z czego jest wykonana, jaki ma kształt, czym jest pokryta itd.

2. Materiał wykorzystywany do produkcji pałek:

  • drewno (hikora, dąb, klon, grab) – hikora jest najpopularniejsza i bardzo wytrzymała, dąb jest twardym i zwartym budulcem (a więc daje większą masę i punktowe brzmienie), klon jest dość lekki i delikatny, grab jest najmniej wytrzymały, przez co stosowany najczęściej w produkcji pałek orkiestrowych
  • tworzywo sztuczne i syntetyki
  • metal (pałki ćwiczebne)

3. Wpływ na brzmienie pałki ma nie tylko jej grubość, ale także kształt i umiejscowienie szyjki oraz kształt, wielkość i materiał użyty do wykonania główki (drewno, filc, nylon).

4. Wybór producenta nie ma większego znaczenia – każdy ma własne preferencje (Maciej używa pałek Zildjian z sygnaturą Travisa Barkera, Vic Firth z sygnaturą Thomasa Langa oraz HingeStix – pałki edukacyjne pomagające w zrozumieniu i kontrolowaniu odbicia). Istotne jest, aby dobierać pałki pod kątem wykonywanej muzyki (inna pałka sprawdzi się w jazzie, inna w rocku, inna w muzyce ekstremalnej, inna w muzyce symfonicznej, a jeszcze inna w grze werblowej).

5. Wykończenie pałki (lakier i połysk, farba, naturalne drewno szlifowane na gładko, naturalne drewno chropowate, uchwyt gumowy itd.) ma znaczenie, ponieważ skóra reaguje inaczej na każdą z tych powierzchni, a do tego indywidualnie dla każdej osoby.

6. Dobrze jest ćwiczyć przy użyciu grubych i ciężkich pałek. Powoduje to taki efekt, że po przejściu na pałki o standardowych rozmiarach (np. 5A lub 5B) granie staje się o wiele łatwiejsze.